Výsledek
Celý test jsem mohl udělat určitě lépe. Nyní bych dával elektrody blíže k sobě a taky bych hledal šťavnatější citróny. Během testu jsem měl vícekrát přilít elektrolyt, protože ani klasický akumulátor by po vyschnutí už nefungoval. Každopádně kapacita odpovídá ceně. Čínská baterie za 50 Kč měla 391 mAh a citróny za 34 Kč měly …. chvilka napětí …. 337 mAh. Celý test trval díky malému proudu pro mě neuvěřitelných a nekonečných 400 hodin (něco přes 16 dní).
>
A ten úplně konečný výsledek celého testu je následující. Čínský UltraFire akumulátor s cenou 0.128 Kč na jednu mAh je dražší než 0.1009 Kč za jednu mAh citrónu. Za jednu Ah citrónové baterie tedy zaplatíte 100.9 Kč, kdežto za stejnou kapacitu Čínského akumulátoru 128 Kč. Je tedy levnější a určitě ekologičtější používat citrónové baterie. Další velkou výhodou je jejich dostupnost. Takovou baterii dnes koupíte skoro v každém obchodě a vyrobíte si ji sami doma.
Jak vidíte, citrónová baterie má oproti akumulátoru UltraFire mnoho jasných výhod.
Konec testu
Citróny jsem netestoval do úplného konce. Při ukončení měly ještě napětí 0.02 V a tekl proud 0.11 mA. Něco málo by tedy ještě vydaly. Citróny už ale skoro celé pokryla plíseň, a tak jsem se jich chtěl zbavit. Níže je fotka citrónu zespodu. Koukněte se prosím na konci článku ještě na kompletní fotogalerii.
Doufám, že se vám tento silně amatérský test líbil a nenapadne vás kupovat baterie nebo akumulátory z číny.
Fotogalerie
Kliknutím na obrázek otevřete fotogalerii nebo můžete zde na stránce posouvat fotky šipkami umístěnými pod obrázkem.
Pokud se vám článek líbil dejte like a sdílejte 😉
Píšeš o akumulátorech, tak by mě zajímalo, jak bys ty citrony opakovaně nabíjel 😀 😀
Jinak, akumulátory “značek” končících *FIRE, se dají sehnat mnohem levněji, než píšeš.
např. UltraFire INR 18650 3.7V 1000mAh se dají sehnat do $2,50
Ale parádní srovnání :yes
Já kupoval na Ebay dva akumulátory UltraFire. Jinak samozřejmě citróny nabíjet nelze… nebo je to nápad na další test? 😀 Určitě by se z nich dostalo více, kdyby nevysychaly. Je jasné, že je to test o ničem, ale jako zajímavost se mi takové neobvylké testy líbí. Jako třeba zda dávat do konvice teplou nebo studenou vodu. https://www.vlkator.cz/do-konvice-teplou-nebo-studenou-vodu-aneb-co-vyjde-levneji/
Při nákupu baterií z Číny to závisí na štěstí (+ číst recenze k bateriím z daného eshopu). Naposledy co jsem nakupoval baterie z Číny jsem koupil 4ks NCR18650B za $14,59 (v Čr se dají sehnat 1ks za 259kč). Naměřil jsem u nich (při vybíjecím proudu 250mA) 3500mAh…
kapacita a energie v akumulátoru jsou dvě rozdílný věci. I ten mizernej lipol měl v sobě víc energie než ty citróny, hrubý odhad je 7V*1A*1.5h=cca 10Wh, citrón 1mA*0.15V*400h=0.06Wh – pokud jsou uloženy měřené hodnoty v tabulce, není problém to vypočítat přesně, a ne takováhle demagogoie.
Budu tedy počítat vaším vzorcem. Li-ion 3.4V * 0.2A * 3h = 2.04 Wh.
Citrón průměrně 0.8V * 0.13mA * 400h = 48 Wh. Tj vás vzorec a moje přesnější data. Navíc váš vzorec nesedí s vaším výsledkem.
Hrubá chyba je, jak uvádíš, “dvě baterie v jednom citronu”. Článek baterie musí mít izolovaná prostředí, jinak ty prostřední elektrody jdou v podstatě do zkratu a připravuješ se minimálně o třetinu kapacity.
Jak jsem psal, nyní bych dělal test úplně jinak. Každopádně jsem to bral na začátku tak, že reakce probíhá mezi plochami, a tak jsem neviděl důvod nedat více “baterií” do jednoho citrónu. Nic to ale nemění na mém závěru, že citrón je lepší než čínský akumulátor.
Zdravím dámy a pánové,
po dlouhém čtení vašich článků jsem zjistil že ty to baterie jsou pěkný šmejd a tak se Vás chci zeptat jakou náhradu doporučíte. … děkuji za odpověď Arnošt