Sušička prádla je po pračce a myčce na nádobí nejlepší pomocník. Sušení trvá poměrně dlouho a je energeticky náročné. Proto výrobci i uživatelé hledají způsoby jak zkrátit dobu sušení a snížit výdaje na elektřinu. Zajímavým produktem jsou míčky na sušení, které mají za úkol zkrátit sušení až o 25% a lépe masírovat a načechrat oblečení.
Udělal jsem si doma malý test, zda mají míčky význam či vůbec nějakou funkci. Prosím berte ohled na amatérský test a recenzi těchto míčků při sušení.
Míčky do sušičky obecně
Úkolem balónků nebo míčků či kuliček je obecně zkrátit čas sušení, ušetřit energie a trochu pracovat s prádlem. Údajně dokáží prádlo od sebe oddělovat a tím usnadnit sušení a prostup horkého vzduchu. Kromě toho mají masírovat a tím změkčovat látku, načechrávat ji.
Existují aktuálně dva typy míčků. Plastové, které (pokud je nebudete prát) vydrží jako nové roky. Jsou tvrdé, něco jako míček pro psa. Bodlinky pomáhají míčku oddělovat od sebe jednotlivé kusy prádla. Dělají ovšem docela hluk při sušení, protože narážejí do kovového bubnu.
Druhým typem jsou vlněné, které kromě výše uvedeného ještě zbavují prádlo elektro-statického náboje. To ale zvládají dobře i voňavé ubrousky do sušiček. Jsou ekologičtější než jejich plastová varianta, protože jsou z přírodních materiálů. Jejich použití je počítáno na neuvěřitelných tisíc sušení. Navíc jsou také výrazně tišší než jejich tvrdá plastová varianta.
Výběr míčku na sušení prádla
Prošel jsem svůj oblíbený eshop, kde mají většinu zboží skladem. Našel jsem tam jedny z nejlépe hodnocených míčků na sušení MELICONI. Jedná se o balení dvou plastových míčků s bodáky o průměru 60mm. Jelikož vydrží skoro navěky a dokáží sušit a díky tomu i šetřit až 25% energie a času, jejich cena se vyplatí.
No podívejte se sami na recenze, kdo by to hned nechtěl kupovat:
Ale buďme realisti. Recenze a vnímání celého procesu sušení může být ovlivněno jednoduše placebo efektem. Uživatelé ani předtím neregistrovali délku sušení a najednou se jim prostě zdá, že je kratší a lepší. Člověk si kupuje věc za 250 korun a tak mozek jej musí podpořit, že utratil peníze dobře. Protože recenze jsou jen část naší zkušenosti, nejlepší je vlastní zkouška.
Reálný test míčků na sušení
Celý test probíhá na pračko-sušičce LG F2DV5S8S0.
Vzal jsem si moje průměrné tričko ze skříně. Je to s potiskem tričko Malfini 126 z výroby triček Elektrikářské kuriozity. Váha suchého trička ze skříně je 193,7g. Toto budeme brát jako výchozí suchost a stav trička v běžné skříni.
Protože je tričko suché není co sušit. Abych nemusel prát tričko a prodlužovat celý čas, rozhodl jsem se ho řízeně namočit. Dávám jej do misky, přidávám litr studené vody a celý obsah misky i s přebytečnou vodou (1198,2g) přelévám do bubnu sušičky.
Následně volím na sušičce program sušení, vybírám běžný program a nastavuji odstředění 1200 otáček za minutu. To je opět pro počáteční suchost a zkrácení celého programu.
Program následně běží 1h a 25 minut. Sušička hlásí konec programu. Tričko po vytažení váží 181,9g, což znamená, že ve skříni nabere asi 12 gramů vody z okolí. Tričko je suché, skoro bez pokrčení, prostě složit do skříně.
Tričko dávám podruhé do misky, přidávám litr vody, a s váhou 1182,6g dávám komplet do bubnu sušičky. Přidávám ale navíc oba míčky na sušení. Opět odstředění 1200 otáček, běžný program sušení.
Program sušení dobíhá po 1h a 35 minutách. To je o deset minut delší čas než bez míčků. Tričko váží 181,1g, což je s chybou měření stejná váha.
Výsledek míčků v sušičce
Musím bohužel konstatovat, že díky přidané váze míčků (72g jen) pračka po zvážení obsahu přidala deset minut sušení. Deset minut navíc prodlužuje dobu spotřeby elektrické energie na otáčení bubnu, tepelné čerpadlo a vypouštěcí čerpadlo. Tričko je stejně suché jako při sušení bez míčků. Jediný a to skoro nepatrný rozdíl k plusu je, že tričko nemá žádné zmačkání. Opravdu a 100% nyní muže přímo do skříně a nejde poznat, že by jej někdo nežehlil. Vypadá opravdu vyžehlené.
Když se na to podívám v širším měřítku, tak při větším naplnění a lepení se prádla k sobě, teoreticky může pomáhat odlepování. Tím i lepšímu schnutí a provzdušnění.
Velká nevýhoda k tichému sušení jsou rány plastových míčků na buben. Ty z tichého sušení dělají docela hlasité. Navíc jejich přínos je pochybný, kromě viditelného “vyžehlení” triček. Rozhodně bych se bál tvrdit, že ušetří až 25% času a energie. Jde vidět z váhy trička, že sušička dokončila sušení přibližně při stejné vlhkosti trička.
Vaše zkušenost?
Budu moc rád, když přidáte do komentářů dole svou vlastní zkušenost. Jak říkám, výše uvedené je moje zkušenost, ne absolutní pravda. Každý má pravdu svou a proto rád uslyším cizí pravdu (zkušenost).
Aktuální cena mých míčků:
- Srovnávací test praček se sušičkou – Výběr nejlepších modelů na trhu
Buďte první kdo napíše komentář