Recenze testeru akumulátorů – Voltcraft ALC 8500 Expert7 min čtení

Měřič kapacity ALC 8500 voltcraft


Voltcraft ALC 8500 Expert je měřící přístroj pro testování akumulátorů (dále jen neodborně baterie). Jeho přednostmi jsou čtyři nezávislé testovací vstupy s oddělenými kostrami. První dva vstupy podporují proud 5A s napětím 0-30V a vstupy 3, 4 podporují proud 1A při napětí 0-15V.

Základní popis

ALC podporuje všechny běžné druhy baterií jako jsou li-ion, li-pol, nicd, nimh, pb a lifepo. Tyto baterie umí vybíjet přesně nastaveným proudem a stejně tak nabíjet. Olověné akumulátory dokáže na vstupu č. 2 oživit funkcí “aktivátor” nebo dokonce na prvním vstupu přepálit vnitřní zkrat baterie. V případě vyšších proudů pro PB baterie je potřeba připojit externí čidlo teploty, pro sledování zahřívání baterie. Nikl-cadmiové baterie zase umí cyklovat nebo formovat nastavitelným proudem i počtem cyklů. Má také funkci “údržba” při které baterii hlídá nabitou a dle typu baterie ji v pravidelných intervalech vybíjí a znovu nabíjí.

O všem nás informuje přehledný display, kterým lze vše nastavit a sledovat průběhy nabíjení a vybíjení. Napětí, proud a kapacitu zobrazuje na tři desetinná místa. Horní část displaye zobrazuje hodnoty nabíjení, vybíjení, typ baterie a zvolený program. Spodní část je pro informaci o vstupech, nastavení ALC, úpravu hodnot v databázích a informacích o chybách.

ALC má jen základní tlačítka pro jeho ovládání. Vypínač pro zapnutí nebo vypnutí ALC, otočný volič, dvě směrové tlačítka pod displayem a tlačítko OK/Menu.

Vstupy jsou označeny číselně 1-4 a barevně pro každý vstup červěně kladný pól baterie a černě záporný. Nad každým vstupem je zelená LED dioda, která při nabíjení a vybíjení trvale svítí, při dokončeném programu pomalu bliká a při chybě bliká rychle.

Zadní strana ALC obsahuje USB výstup, cinch konektory pro připojení speciálních kabelů na měření vnitřního odporu baterie, čtveřici pojistek pro každý vstup, pojistka pro vstup napájení ALC, jack pro připojení externího čidla teploty a ventilátor.

Ovládání a funkce

ALC umí několik základních programů pro testování baterií. Jedná se o programy:

Nabíjení a vybíjení (každé zvlášť) – nabíjí nebo vybíjí zvolený typ akumulátoru, dle interně nastavených hodnot pro vrchní a spodní napětí. Spodní napětí vybíjení lze nastavit v omezené míře buď přímo na ALC nebo pomocí programu a USB kabelu.

Vybití/nabití – doporučeno například pro NiCd, kde se pomocí úplného vybití a následného nabití eliminuje pamětový efekt.

Oživení akumulátoru – pomocí tohoto programu lze oživit i na první pohled mrtvé baterie. Dokáže díky vysokým proudům přepálit vnitřní zkrat baterie. Nejprve zjistí, zda má akumulátor ještě nějaké napětí a poté začne postupně cyklovat. Začítá s proudem odpovídajícím 10 % kapacity baterie. Poté s proudem odpovídajícím 50 % kapacity baterie.

Regenerace akumulátoru – Pro baterie, které nebyly dlouho používány. Nabíjí a vybíjí baterie nastaveným proudem, dokud nezjistí měřitelný přírustek kapacity.

Formování akumulátoru – Program pro nové baterie, které ihned nemají plnou kapacitu. Provádí nabíjení a vybíjení proudem C/10, C/5, C/3, C/2 a poté jeden cyklus s proudem 1C tj. stejným, jako kapacita baterie.

Dlouhodobá údržba – Program je pro baterie, které nejsou dlouhodbě používány, ale mají být vždy připraveny k okamžitému použití. U baterií NiCd a NiMh se udržuje baterie stále nabitá a jednou týdně jsou úplně vybity a opět nabity. U olověných baterií je jednou týdně odebráno 10 % jeho kapacity vybitím a následně dobit do plné kapacity. Tento proces u olověných baterií brání zatvrdnutí a sulfaci olověných desek.

Test – nejpoužívanějsí program prvně baterii nabije nastaveným proudem do její plné kapacity, poté nastaveným proudem vybije na její úplně dno a znovu plně nabije. Po těchto třech programech vypíše reálnou kapacitu baterie.

Jako chyby dokáže display a ALC zobrazit a rozpoznat vysokou teplotu transformátoru, vysokou teplotu chladiče, vysokou teplotu baterie v případě, že je připojeno externí čidlo, překročení napětí akumulátoru, překročení kapacity akumulátoru, přepálená pojistka na daném vstupu.

Problémem vstupů, na který narazíte jako první je jejich proudové zatížení. Píše se, že vstupy 1 a 2 mají nabíjecí proud maximálně 5A a napětí 0-30V. To je sice pravda, ale proud se dělí mezi tyto dva vstupy. Najednou je tedy možné na vstupech 1 a 2 nabíjet nebo vybíjet dvě baterie proudem 2.5A pro každou nebo jednu baterii proudem 5A. To stejné omezení platí pro vstupy 3 a 4, kde je součet dvou nabíjecích i vybíjecích proudů 1A. Je ovšem možné jednu baterii na vstupu 3 nabíjet 1A a zároveň na vstupu 4 druhou vybíjet 1A, pokud pro každou zvolíme program pouze nabít nebo pouze vybít.


Pokračujte prosím na další stránku

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings