Termokamery se vyvíjejí desetiletí, ale vždy se jednalo o drahé, velké zařízení s cenovkou nedostupnou pro širší veřejnost. V dnešní době rychlého vývoje elektroniky a stálého zmenšování se nám do rukou dostává miniaturní levná termokamera, kterou můžeme velice jednoduše připojit k běžnému chytrému telefonu. Firma SeekThermal nabízí rovnou několik verzí termokamery jak na iOS tak pro android. My, jakožto příznivci otevřenějšího Android systému, jsme si vybrali tu svou.
Mimo rozdělení pro Android a iOS má kamera tři verze. SeekThermal Compact, Compact PRO a Compact XR. My se zaměříme na nejobyčejnější variantu Compact. Compact PRO nabízí o chlup lepší rozlišení a Compact XR přiblíženější optiku na větší vzdálenost. Podle hodnocení uživatelů, kteří zvolili tuto levnou XR verzi pro lov v divočině, to nebyla dobrá volba. Pro nízké rozlišení není zvěř dobře viditelná.
Jedná se ale o nejlevnější termokameru na trhu bez externího napájení. Konkurenční FLIR pro telefony má vlastní akumulátor a proto vydrží jen chvíli. Navíc je 3x větší než SeekThermal. Oproti tomu bych řekl, že má lepší rozlišení a hlavně zpracování obrazu. Mimo to FLIR má pro dělenou obrazovku (termo/normal) vlastní fotoaparát, kdežto SeekThermal využívá fotoaparát telefonu. Proto je dělený obraz nepřesně zarovnaný a nenavazuje na sebe. FLIR je sice o chlup lepší v mnoha ohledech (kromě vlastní baterie), ale také dražší.
Parametry
Konec keců a jdeme na pár technologických dat. Termokamera má rozlišení čipu 206 x 156 px. Zdá se to velmi málo, ale každý jednotlivý pixel je malý detektor infračerveného světla, které vyzařuje každé známé těleso ve vesmíru. Každé těleso mající teplotu nad -275,15 °C vyzařuje dané množství energie, která se dá detekovat. Proto přes 32 tisíc miniaturních detektorů tohoto záření není malý počet, když jej dáme na tak malou plochu a prostor. Každý tento detektor nebo jednodušeji pixel dokáže detekovat záření v rozmezí teplot -40 až 330 °C a “vidět” toto záření až na vzdálenost 300 metrů.
Ostřit zde bohužel musíme manuálním kroužkem a po testování musím říct, že je to extrémně náročné. Obraz je s velmi malým rozlišením a proto je velmi těžké určit kdy je vlastně ostrý, když žádné ostré hrany neobsahuje.
Zorný úhel termokamery je 36°.
Jelikož sleduje neviditelné záření, které vyzařuje každé těleso ve vesmíru, vidí termokamera naprosto vždy. Ať je tma či světlo, termokamera vnímá záření objektů okolo stále stejně. Což je obrovská výhoda pro noční vidění.
Samotné vidění termokamerou
Pojďme po troše techniky na to co všechny zajímá naprosto nejvíce. Snímky.
Veškeré snímky najdete ve fotogalerii nebo v přiloženém vlastním videu. Snažil jsem se samozřejmě dívat na vše kolem sebe a zjišťovat věci, které běžným okem nevidím. Začneme krásnou ukázkou a využitím termokamery. Máme zimní období, doma se topí, venku je chladno a v tuto chvíli využijeme termokameru k dobrým účelům. Zjištění zda a kde je topení ucpané, zda nikde z baráku neuniká teplo nebo zda nové zateplení mělo svůj smysl.
Domácí topení topí krásně, ale na firmě moc dobře netopilo. A hned je vidět, kde je topení ucpané. Topení tvoří 4 trubky vedoucí do S spirály. Shora přívod a poslední 4-tá trubka odvod. Bohužel v 1/3 druhé trubky je topení ucpané a netopí.
A fotka z reálného viditelného spektra.
Pokračujte prosím na další stránku…
Buďte první kdo napíše komentář