Na doporučení skupiny elektrikářů jsem se rozhodl objednat z Ebaye multimetr. Hlavní věcí proč jsem multimetr kupoval bylo bezkontaktní měření DC proudu. Jedná se o multimetr Mastech MS2108A. Jeho aktuální cena je těsně pod 50 dolarů. Testování a měření probíhá na mě dostupných zdrojích. Ty jsou bohužel omezené, proto nejsem schopen testovat celé rozsahy.
Parametry a balení
Multimetr Mastech se pyšní měřením skoro všech veličin a to v docela malé velikosti klasického klešťového multimetru. Vzhledově je dobře zpracovaný a barevně vypadá dobře.
Parametry není jak více rozvádět. Jedině si povšimněte přesnosti měření v procentech, které budeme dále rozvádět.
V balení pak najdeme stručný návod i s obrázky jak přesně měřit, měřící kabely a multimetr. Vše je zabaleno v černé látkové taštičce, stejně jako většina klešťových multimetrů.
Funkce
Samozřejmě funkce by nebylo nutné rozebírat, protože většina je z parametrů jasná. Chci se spíše zaměřit na ovládání funkcí. Multimetr má jeden otočný volič, kterým se vybírá měřená veličina a vypnutí přístroje. Jako většina DC multimetrů na bezkontaktní měření proudu disponuje rozsahy 40A a 400A. Poté měření stejnosměrného a střídavého napětí. Dalším přepnutím otočného voliče najdeme shluk funkcí jako měření odporu, diod, spojitosti a kondenzátorů. Poslední místo patří měření frekvence.
Nad displayem je pak pětice tlačítek. SEL vybírá funkci DC/AC nebo funkce měření odporu, diody apod. Tlačítko MIN/MAX mi dělalo starosti, protože jsem delší dobu nemohl přijít na jeho funkci. Ne, že bych nechápal co je to za funkci. Spíše jsem nepochopil princip jak funguje. Po delším zkoumání jsem přišel na to, že pokud měřím například DC proud, tak se minimální ani maximální hodnota neukládá a není možné ji zobrazit. Až po stisku tlačítka MIN/MAX se do tohoto měření přepnu a naopak vidím už jen minimální a maximální hodnoty, ale nemohu vidět aktuální. Je to podivně postavená funkce, ale nic s tím neudělám.
Tlačítko REL je podstatné hlavně při měření AC/DC proudu bezkontaktně. Před samotným otevřením kleští a měřením je potřeba tímto tlačítkem display vynulovat. Je to běžný úkon na všech klešťových DC přístrojích. Následuje tlačítko přepínající frekvenci a poměr (duty) a vedle něj vpravo tlačítko pro rozsvícení displaye a ledky v přední části multimetru nebo zamrznutí displaye.
Mimo tyto funkce obsahuje ještě automatické vypnutí, pokud na to zapomenete vy.
Měření a srovnávání
Chápu, že vás nejvíce zajímá přesnost DC měření proudu. A přesně proto si toto měření nechám na konec článku.
Napětí
Napětí je potřeba měřit kontaktně pomocí dodaných (nebo jiných) měřících kabelů. Maximální napětí střídavé je 750V a stejnosměrné 1000V. Referenční napětí je měřeno kalibrovaným multimetrem. Všechno měření je uvedeno ve voltech. Dle parametrů má být do 400V chyba maximálně 0,7 %, což odpovídá. Mohu tedy říct, že měření napětí (bohužel jen v nízké hladině napětí) je přesná.
Další měření bylo na střídavém napětí. Jak jsem uvedl na začátku, mé zdroje jsou omezené. Střídavé napětí mám jen a pouze v zásuvce. Referenční napětí bylo 230V a Mastech zobrazil 230,5V. Opět dostatečná přesnost.
Odpor
Začátkem uvedu měření diody v propustném směru. Referenční hodnota je 0,531V a Mastech měření 0,533V.
Dále jsem měřil pár základních odporů uvedených v tabulce. Omlouvám se zde za chybu, které jsem si všiml až nyní. Třetí řádek obsahuje měření odporu 1K, kde referenční hodnota byla 994 ohm a naměřená Mastechem 994 ohm. Chyba zde byla opravdu 0 %.
Pokud nepočítáme mou chybu v tabulce, tak měření je dostatečně přesné nad 100 ohm. Nízké hodnoty odporu měří Mastech s velkými odchylkami.
Frekvence
Zase jsme na hranici mých generátorů. Proto jsem měřil pouze od 0,7 Hz do 11 MHz. Okolo 1-1000 Hz byla chyba skoro nulová. Nad 1 KHz byla chyba do 10 Hz a nad 1 MHz byla maximálně 100 KHz. Já osobně to považuji za velmi dobrou přesnost vzhledem k ceně.
Pokračujte prosím na další stránku …
Buďte první kdo napíše komentář