Vzhled a zpracování
Samotný tablet působí kvalitně, váží 1,5 kg a disponuje 13.3″ obrazovkou, která zcela stačí pro běžné kreslení. Rozměry jsou 39,04 cm x 25 cm x 1,29 cm. Neskutečnou výhodou tohoto tabletu jsou jeho tlačítka (8+kolečko), které například Wacom tablety nemají, což nechápu. Nemusíte tak rukou zbytečně jezdit přes celou obrazovku pro kliknutí na otočení, krok zpět, zoom atd. a není třeba se na stole tlačit s tabletem nakřivo, abyste se dostali ke klávesnici kvůli klávesovým zkratkám. Kolečko je otáčivé, můžete si jej třeba nastavit místo zoomu i na změnu velikosti štětce. Pravá strana tabletu má 2 tlačítka pro kontrolu jasu, zapínací tlačítko a vyvedený napájecí kabel. Jeho umístění mi bylo na obtíž, přecijen většina lidí jsou praváci a po pravé straně tabletu bývá myš, ke které se dostáváte díky kabelu hůře. Zároveň tablet v pravé dolní části hodně hřeje a bylo to při kreslení dost nepříjemné porotože tam většinou mívám i položenou ruku.
Obrazovka má rozlišení fullHD, což u monitoru stačí, ale u tabletu bych jako minimum označila 4K, protože jste k němu obličejem blíže, než k monitoru a vidíte tak nedostatky tohoto rozlišení. U detailního kreslení to může trochu vadit, ale nezapomeňme, že se bavíme o tabletu nižší třídy, za 10 000 Kč nemůžeme chtít vše. Povrch obrazovky je hladký stejně jako displej mobilu a nebylo mi příjemné po něm kreslit. Tablet se může pochlubit 91% Adobe RGB, což je skvělé, jeho barvy jsou rozhodně dostačující pro volnočasové i profesní kreslení. Pozorovací úhly zde taky nejsou žádným problémem.
K peru nemám co vytknout, drží se opravdu dobře a má 8192 úrovní přítlaku (2x více než konkurenční Wacom One) a 2 nastavitelné tlačítka. Pogumovaná část strašně chytá prach, ale s tím se nedá nic dělat. Co mi však chybí, je nemožnost uchytit pero přímo k tabletu jako to mívají třeba Wacomy, neustálým hledáním pera jsem zbytečně ztratila spoustu času. Pero je ve válcovitém obalu, kde sice jedna strana slouží jako držák pera na stole (a druhá skrývá náhradní hroty), ale na stolní držák pera nemám prostor a při přenášení tabletu je mi stolní držák na nic, proto bych preferovala úchyt přímo na tabletu.
V balení naleznete krom návodů, pera a samotného tabletu i stojan pod něj, ale má jen jednu výšku. Působí lacině a obyčejně, ale plast je odolný a pevný. Bohužel mi však se stojanu hned druhý den vypadly pogumované nožky, je mi jasné že časem bych je ztratila úplně. Poslední věcí v balení je rukavice a kabel, kdy se usb-c koncovka napojuje do tabletu a ta se pak rozdělí do tří konektorů a to HDMI a 2x USB, přičemž jedno usb lze spojit s adaptérem do zásuvky. Součástí balení jsou redukce do tří typů zásuvek.
Ovládací panel XP-Penu je přehledný a má všechny potřebné funkce. Tlačítka jsou dobře nastavitelná (přímo na funkce nebo na klávesy či klávesové zkratky).
Negativa
Aneb proč se odteď budu vyhýbat značce XP-Pen obloukem. Dovolila jsem si negativa sepsat jako samostatnou část článku.
Kurzor si mění pozici vůči špičce pera jak chce.
Čím blíže k hornímu či pravému okraji jsem s perem byla, tím více se myš nacházela jinde než pod špičkou pera, vzdálenost ukazatele u horního okraje tabletu činila 2-3 mm doprava od špičky pera a to je extrémně nepříjemné. A podotýkám, že to není způsobeno špatnou kalibrací. Délka této nepřesnosti na okrajích se nejspíš bude lišit kus od kusu a já třeba jen měla smůlu. Kromě toho mi vadí již dříve zmíněná zvlněnost linií.
Až příliš hladká plocha
To pero po skle prostě ujíždí a nedrží, špatně se na tabletu kreslí. Wacomy to mají pořešené a při psaní po jejich tabletech má pero přirozený odpor stejně jako u papíru. Toto je jako vypsaná propiska jezdící po displeji mobilu, není to příjemné a těžce se drží směr.
Nekompatibilita s grafickými programy
Výrobce u tabletu vypsal hromadu kompatibilních programů, ale je to jen velká lež. Jako kompatibilita se rozumí dobrá spolupráce s programy, nikoliv že v nich funguje třeba jen částečně a nebo jen někdy, jako je tomu zde. Mimo to funguje pouze s nejnovějšími grafickými programy. S Photoshop CS6 nefunguje a podle slov podpory je “Very old”, mě teda starý rozhodně nepřijde. Zároveň, ač výrobce uvádí, že je s programem kompatibilní, Paint tool SAI s tímto tabletem nefunguje a má s tím problém každý druhý vlastník jakéhokoliv XP-Penu. Oficiální SAI nefunguje, pouze jedna jediná (ne zrovna legální) upravená verze, kterou na emailovou žádost rozesílá autor jednoho britského webu. To bych Xpene za kompatibilitu opravdu neoznačila. Zároveň, v Photoshopu CC 2020 sice funguje přítlak, ale jak chcete s tabletem dělat i něco více, než jen gumovat a kreslit štětcem, narazíte na problémy. Například místo jiných nástrojů, jako je třeba klonovací razítko (používáno pro retuše), bude pero místo chtěné funkce jen gumovat, proč? Když vezmu do ruky myš, tak nástroj funguje jak má, pero ne. Krom SAI a PS jsem zkoušela i programy Zbrush a TVpaint, tam tablet fungoval, avšak zkoušela jsem jen přítlak a nic víc.
Znefunkční jiné tablety, které používáte
Aneb ať žije král a nežádoucí konkurence bude zlikvidována. Po zapojení a nutné instalaci driveru pro XP-Pen, přestanou správně fungovat jiné tablety, i když XP-Pen odpojíte. Ostatní tablety naopak XP-Penu klacky pod nohy nehází… Každopádně můj milovaný Wacom Bamboo se nepodařilo rozjet ani po odinstalování driverů XP-Penu, ani po přeinstalaci driverů od Bamboo. Pomohl reinstal Windowsu, ale jakmile jsem začala používat XP-Pen, stalo se to samé znova, Bamboo se mi nedaří znovu rozjet…
Pokračujte na další stránku…
dostala jsem 13.3″ Grafický tablet s displejem XP-Pen Artist 13.3 Pro. tablet splňuje požadavky amatérské kreslení, animace. Lepší než myš.přítlak je rozhodně vynikající vychytávka,protože pomocí přítlaku můžeš měnit velikost stopy .
Samozřejmě že je lepší než myš, to už je lepší jakýkoliv tablet, i nejlevnější bazarovka jaká jde sehnat 😀 Nicméně za 10 000 tento tablet rozhodně nestojí a za desetkrát nižší cenu lze sehnat nějaký lepší. A funkci přítlaku mají naprosto všechny tablety.
Možná by bylo fér napsat, že tablet má 2 × menší zpoždění než Wacom One
což pokud Vám vadí u tohoto tabletu proč doporučujete tablety Wacom.
Dlouho jsem používal Wacom Intuos S, pak jsem dostal do ruk na vyzkoušení XP-Pen Artist a to zpoždění je tam otřesné, rozdíl Wacom za 2000,- a XP-Pen za 10000,- obrovskej. S radostí jsem se vratil k Wacomu.
ale jedine tak bez displeju za 2000, lebo som pozeral a nikde som nenašiel tak lacný Wacom
Wacom bez displeje stojí třeba na Alze jen tisícovku (bez akce) co teď koukám, rozhodně se jej vyplatí koupit než utrácet 10k za xp-pen nebo nějaký jiný s obrazovkou. Sem tam kreslím na tabletu s obrazovkou když nejsem doma a čím dál víc si cením toho svého levného doma, hlavně díky tomu že mám celkový pohled na obrázek a nezavází mi tam má ruka. Času na zvyknutí si na tablet s displejem jsem už měla dost, nepřesvědčilo mě to a stojím si za tímto článkem. Také jsem zmíněný xp-pen zprovozňovala na dvou dalších počítačích od doby psaní recenze, pokaždé mi to zabralo celý den, neskutečně špatně pořešená kompatibilita jak s různými pc, tak s různými programy, hromada problémů.