Vždy mne lákala malá přenosná krabička, která dokáže hrát lépe než slabý telefon. Na trhu je ovšem nepřeberné množství výrobců, modelů, velikostí, vzhledů, a proto není jednoduché si takové reproduktory vybrat. Četl jsem názory lidí a nakonec vybral zmíněné reproduktory Sony SRS-X11. Mimo to vlastním perfektní videokameru Sony, tudíž firmě věřím.
Vzhled
To je první věc, která vás nadchne a přitom dokáže zmást. Kostka nemá žádný popis, který by udával na jakou její stranu ji máte postavit. Právě naopak má nápisy na třech stranách a na zbylých třech jsou mřížky na reproduktory. Nakonec jsem usoudil, že horní strana bude ta s tlačítky, dookola pak reproduktory a na zadní straně konektory. Spodní strana nakonec zůstala na kontrolky, které jsou umístěné na krajích, takže jdou i tak lehce vidět.
Ale trochu podrobně. Horní strana obsahuje značku SONY, NFC čtečku, zapínací a párovací tlačítko v jednom, přijetí hovoru/ukončení a dvě tlačítka pro hlasitost + a -. Bylo zde myšleno i na ovládání slepými popřípadě po tmě. Tlačítko plus a hovor má nad sebou malý výstupek pro orientaci. Strana s konektory má audio vstup na jack 3,5 mm, vstup napájení 5V micro USB a dvě tlačítka pro reset a přidání zařízení (další repro). Strana s kontrolkami zobrazuje nabíjení, stav bluetooth a nastavení, zda hraje jako stereo, levý nebo pravý kanál.
Celé tělo, kromě kovových mřížek před reproduktory je potaženo velmi jemnou a příjemnou gumou. Spodní strana má ještě gumový podstavec po obvodě kostky. Velikost kostky je 6,1 cm na každou stranu a díky zaobleným hranám se dobře drží.
Funkce
Nejprve bych je shrnul dle výrobce:
- Výstupní výkon reproduktorů 10W
- Kostka s rozměry 6,1 cm
- Hmotnost 215 gramů
- Reproduktory 20-20 000 Hz
- Mikrofon 150-20 000 Hz
- Bluetooth 3.0 s dosahem 10 m na přímou viditelnost
- Výdrž na akumulátor 12 hodin
I přes malou velikost dokázalo Sony vměstnat dovnitř hromadu funkcí. Hlavní funkce je připojení telefonu s hudbou pomocí bluetooth. Takto je možné spárovat až 8 různých telefonů, které pak repro rychle rozpozná a připojí se k nim. Párování se spouští podržením zapínacího tlačítka. Snažil jsem se po rozbalení spárovat telefon asi 15 krát a bez úspěchu. Naštěstí pro reproduktory se mi nenačítaly názvy zařízení v okolí a po jejich zobrazení jsem zjistil, že jsem se celou dobu připojoval k televizi souseda. Jakmile jsem svou chybu napravil, na první klik se telefon spároval a hudba mohla hrát. Po zapnutí reproduktorů trvá spojení s již spárovaným telefonem okolo 9 vteřin.
Líbí se mi, že pokud na telefonu hudba hraje a vy zapnete reproduktory, sami se spojí s telefonem a hudba plynule přejde z telefonu na reproduktory. Při tomto přechodu reproduktory z nuly zvyšují hlasitost do poslední nastavené hodnoty. Nezačne tedy hned hudba hrát naplno. Bohužel tuto poměrně zajímavou funkci kazí její rychlost. Zesílení z nuly do nastavené hodnoty je tak rychlá, že je skoro nepostřehnutelná.
Samozřejmě jsem hned musel vyzkoušet maximální hlasitost. V bytě je hlasitost velmi výrazná a do metru od reproduktorů přímo ohlušující. Takový výkon jsem opravdu neočekával a jsem rád, že mě mile překvapil. Repro jde na plnou hlasitost dostatečně slyšet v celém bytě, chodbě a možná i u sousedů. Těsně dotahují na hlasitost mých stolních reproduktorů 2.1 u počítače. Osobně se trochu obávám zahřívání cele kostky, protože zesilovače nemají kudy dovádět teplo. Doufejme, že na to výrobce myslel a počítal s provozem na plné pecky. U maximální hlasitosti samozřejmě počítám s maximální hlasitostí nastavenou v telefonu i na kostce. Hlasitost je možno nastavit v 15-ti krocích. Pokud držím přidání nebo ubrání hlasitosti, tak reproduktory zesilují a zeslabují nepřirozeně a v jakýchsi vlnách. Hlasitost plynule skočí o cca 3 kroky a nastane vteřinová pauza bez zesílení, poté opět 3 kroky a zase pauza. Mě osobně se takové zeslabení a zesílení ve vlnách nelíbí. Minimální hlasitost taky není zrovna minimální, ale chápu, že je možno ve ztišování pokračovat v telefonu.
NFC čtečku bohužel nemám možnost vyzkoušet, protože naše telefony tuto funkci nemají. Přesto z návodu lze vyčíst, že je potřeba speciální aplikace, kterou musíte na spárování instalovat. Navíc většina lidí NFC funkci v telefonu kvůli bezpečnosti stejně vypínají.
Zajímavou funkcí, která se mi do jisté míry líbí je handsfree. Pokud posloucháte hudbu a někdo vám volá, je možno tlačítkem telefonu na reproduktorech hovor přijmout. Následně přestane fungovat mikrofon v telefonu a kompletně se přejde na reproduktor a mikrofon v reproduktorech. Dalším stiskem tlačítka telefonu se hovor ukončí. Dle návodu má tlačítko telefonu fungovat také jako vytočení čísla. Bohužel u mého telefonu spustí vyhledávání Google. Každopádně přijmutí a ukončení hovoru funguje korektně, ale funkce jako taková je podle mne nepoužitelná. Pokud do kostky mluvíte více jak z 20 cm, tak protistrana slyší silně rozmazanou a ořezanou řeč. Použitelné to je jen když držíte kostku kousek od úst a mluvíte přímo do mikrofonu. Jeho umístění si musíte najít v návodě, protože na kostce nejde nijak vidět.
Přenos pomocí bluetooth funguje parádně a bez šumu či výpadků. Vše ovšem za předpokladu, že v okolí není zarušené pásmo wi-fi sítěmi, dalšími bluetooth zařízeními a mikrovlnkami. Všechny tyto technologie pracují na stejném pásmu 2,4 GHz. Pokusem jsem si tuto skutečnost ověřil. Jelikož mikrovlny z mikrovlnné trouby nesmí unikat z jejího vnitřku, neměly by mít reproduktory uvnitř mikrovlnky signál a hudba by neměla hrát. Logika ovšem zase porazila praxi. Když jsem hrající reproduktory umístil do mikrovlnky, tak stále krásně a bez výpadků hrály. Tato skutečnost mně udivila a i vyděsila. Pokud se signál z telefonu dostává dovnitř, pak se mikrovlny mohou dostávat stejně kvalitně i ven. Přitlačením dvířek se celá kastle a stínění vnitřního prostoru uzavřelo a reproduktory zmlkly. Po uvolnění přítlaku na dveře mikrovlnky začaly opět hrát. Zjistil jsem tedy zajímavou chybu v konstrukci své mikrovlnné trouby a taky se vyřešila záhada, proč je mi při ohřívání jídla vždy tak teplo. Ale zpět k pointě věci. Reproduktory mají v otevřeném prostoru více jak 10 m dosah na přímou viditelnost, bez výpadků a šumu. Na vzdálenost 6 metrů přes stěnu také fungovaly bez problémů. Signál začal vypadávat až při 12 metrech přes dvě stěny.
POZOR!!!
Za žádných okolností nedávejte reproduktory do mikrovlnné nebo jakékoliv jiné trouby. Riskujete požár, ublížení na zdraví nebo úraz elektrickým proudem. Při zapnutí mikrovlnné trouby je 100% jistota zničení reproduktorů. Autor článku nenese za blbé nápady v rozporu s návodem reproduktorů a trouby jakoukoliv odpovědnost.
Akumulátor má dle mých odhadů okolo 4 Ah a nabíjí se proudem cca 300 mA. Výrobce uvádí nabíjení 500 mA po dobu osmi hodin. Popřípadě adaptérem 1,5 A po dobu čtyř hodin. Díky stejnému kabelu se stejnými konektory, jako k telefonu je nabíjení hračka. Nabíjet lze i z powerbanky a hrát o mnoho více hodin. Jelikož výrobce dobře navrhl nabíjení, je možno bez omezení používat všechny funkce i během napájení.
Zvuk na jednu stranu oslňuje, ale taky klame. Výrobce uvádí hluboké basy, které ale reálně neuslyšíte nikdy. Reproduktory basy nijak nereprodukují a pod 70 Hz vám neřeknou nic. Rozhodně nečekejte jakýkoliv otřes basů. Na druhou stranu díky absenci basů a hlubších tonů je zvuk při všech hlasitostech dobře srozumitelný a zní velmi dobře. Až mne překvapilo, jak hudba bez basů dokáže dobře znít. Takže i přes malou lež dokázal výrobce dovézt zvuk k dokonalosti.
Další funkcí je možnost stereo zvuku ze dvou těchto reproduktorů nebo stejný zvuk ze dvou míst v místnosti. Jelikož mám repro jen jedenkrát, ani jednu funkci jsem nezkoušel. Jediné co jsem vyzkoušel bylo propojení s počítačem. Což je jedna z dobře použitelných funkcí, pokud máte stolní počítač s bluetooth nebo USB bluetooth. Na PC pustím písničky přepnu na bluetooth repro a můžu jít do kuchyně nebo druhého pokoje něco dělat a hudba hraje se mnou.
Výrobce vsadil nejen na kvalitu provedení a zvuk samotný, ale také vytvořil zajímavé barevné kombinace.
Nesmím zapomenout, že kromě USB kabelu je dodáváno ještě silikonové poutko, které nejsem schopen dostat na ruku. Takže ve výsledku je poutko maximálně na pověšení na hřebík.
SONY jede a vede
Firma představila za skvělou cenu skvělý přenosný reproduktor. Výkon, výdrž, kvalita zvuku, ovládání, funkce a také vzhled dokázala tak dobře vyladit, že není moc co vytknout. Samozřejmě chybějící basy budou mnoha lidem ze začátku chybět, ale po pár minutách poslouchání se do hudby vcítíte i bez nich. Prožitek ostatních tonů chybějící basy naprosto dorovná. Velmi se mi líbí poměr ceny, výkonu a velikosti. Vzhled (tedy černá verze) je jemný a nijak přehnaný. Pogumované tělo chrání celou kostku a obecně je velmi bytelná díky čemu se dokonale hodí na výlety. Otázkou už zůstává jen zda se vám vybije dříve telefon nebo reproduktory.
Pokud se vám recenze líbila budu rád za sdílení nebo like. 😉
Zdroje obrázků: www.alza.cz, www.sony.cz.
- Zaplo půjčka – Půjčte si na tento reproduktor až 8000 Kč napoprvné zcela zdarma.
Buďte první kdo napíše komentář