Při sledování zpráv nebo článků na internetu se stále dozvídáme, že výroba automobilů se zastavuje. Každá automobilka dělá různě dlouhé odstávky nebo dokonce přerušuje výrobu pro delší období. Výrobce grafických karet nestíhají plnit poptávky a problémy jsou obecně ve všech odvětvích. Kde je ale opravdu zakopaný pes a na čí straně je chyba?
Výrobce za to nemůže ani v nejmenším
Přestože se všechna vina stále dokola hází na výrobce těchto čipů, že nestíhají plnit poptávku, je potřeba se na to podívat z širšího hlediska. Trochu historie, máme rok 2020 a pandemie se pomalu rozjíždí. Výrobci aut snižují poptávky po čipech a obecně očekávají utlumení ekonomik všech světových států. I ekonomové očekávají, že lidé budou šetřit a nebudou tolik utrácet. Stejně podstatně snižují poptávky o elektronické čipy výrobci ostatních odvětví.
Tato situace nahrává výrobcům čipů modernizovat své výrobní procesy a zvýšit kapacity na nové technologie čipů. Protože trh se po rozjetí hlavní vlny covidu překvapivě rozhýbal směrem prodeje elektroniky, výrobce své moderní procesy rozjíždí na plný výkon. Výroba moderních čipů pro spotřební elektroniku se stává byznysem s obrovským objemem peněz. Spotřební elektroniky se ovšem prodává takové množství, které nepředpovídal absolutně nikdo. Prodejci ani výrobci neočekávali takový zájem. Nikdo nevěděl, že každý bude potřebovat dva i více notebooků do jedné domácnosti. Webkamery doslova zmizely během týdne ze všech kamenných i internetových obchodů. Nastal doslova zmatek. Výrobci čipů tak dali veškeré své možnosti do výroby moderních čipů pro moderní elektroniku.
O chlup později se začal hýbat i trh s automobily. Výrobci zaznamenali, že stoupá poptávka po nových automobilech. Proto své zrušené objednávky na čipy znovu obnovovaly. Bohužel výrobci už pracovali plně na výrobě čipů moderních, a tak zastaralé čipy po kterých původně nebyl odbyt jednoduše nevyráběli. Logicky výrobce čipů má větší zájem i výdělek vyrábět čipy moderní do nejrůznějších zařízení. Neudržuje tak nějaké větší výrobní kapacity pro čipy zastaralé technologie, která je využitelná jen u pár výrobců automobilů. Tomu se prostě nejde divit. Bohužel výrobci aut stále využívají starší čipy a technologie, prostě protože jsou ověřené a spolehlivé. Tomu se taky divit nejde. Obojí dává logiku.
A tak nečekaná poptávka od výrobců automobilů sice uvedla do 100% vytížení výrobní linky na zastaralé čipy. Problém je v tom, že linky nejsou veliké a chrlí jen malé množství těchto zastaralých čipů pro automobilové využití.
Kde je teda chyba?
Jednoduše výrobce čipů postupuje čistě podle poptávky. Logicky investuje do výrobních kapacit moderních čipů pro miliony nejrůznějších zařízení, které se denně prodávají po celém světě. O to méně pak do výrobních procesů zastaralých čipů, které mají jen velmi úzké využití.
Oproti tomu zásadní chybu udělali automobiloví výrobci. Ti obecně neradi drží cokoliv skladem a objednávají si vše tak akorát do výroby na pár týdnů dopředu. Zde se jim vymstilo nemít nic na skladě. Zásoby vydržely pár týdnů a jednoduše nebylo již z čeho vyrábět.
Grafické karty jsou kapitola sama pro sebe
Problém s grafickými kartami je každým rokem. I covid se podepsal na aktuálních problémech s dodávkami nových kusů. Hodně lidí začalo trávit čas doma a chtějí více hrát, kromě webkamer tak zmizely i grafické karty. Výrobci čipů navíc musí dělit kapacity mezi Apple, který chce vydat nový IPhone a potřebuje tisíce kusů čipů. Stejně tak musí dělit poptávku mezi výrobce grafických karet a ostatní elektroniky. Poptávka je aktuálně na velmi vysoké úrovni o všechny elektronické zařízení, a tak výrobci čipů i přes velké kapacity poptávku nezvládají. Je pravděpodobné, že na Vánoce bude mnohdy elektronika nedostupná.
Poptávka obecně ve všech odvětvích výroby je extrémní a nikdo neočekával takovou kupní sílu při válce s covidem. Doufejme tak, že lidé brzy budou mít všeho dostatek a čipy opět zaplní výrobní sklady všech výrobních linek.
Buďte první kdo napíše komentář