Porovnání Čínského akumulátoru a baterie z citrónu6 min čtení


 

Vysychání

Problém celého testu je, že citróny nejsou jako akumulátor uzavřeny bez vzduchu. Začaly tak postupně vysychat. Někde cca v polovině celého testu jsem tedy na elektrody nalil pár lžiček čisté vody. Pravděpodobně se elektrolyt zředil, ale zafungovalo to a proud lehce stoupl. Dále už jsem elektrolyt nedoléval.

Začátek testu

Citróny jsem nechtěl vybíjet do zkratu. Určil jsem tedy pro vybíjení proud 30 mA, který měl zařídit odpor 150 ohm. Hned poprvé jsem byl zklamán, protože citróny dokázaly dát jen cca 1.5 mA a napětí hned kleslo na 0.24 V. Mimochodem jsem zapomněl zmínit, že napětí na prázdno bylo 4.5V podobně jako Li-ion akumulátor 3.7 V. Řekl jsem si, že to tak nechám a nebudu zkoušením zbytečně ubírat mAh. Prvně jsem měřil každou hodinu s občasnými přestávkami třeba v noci. Později jsem již měřil párkrát za den. mAh krásně přibývaly a já doufal, že citróny překonají Čínský šmejd.

Graf krásně ukazuje mnou nazvanou “aktivaci” celé baterie. Na začátku proud vzrůstal, a pak začal klesat. Klesání je skoro přesně pravidelné až do konce. Pro příklad ještě níže graf klasického vybíjení Li-Ion akumulátoru 7.4 V 1700 mAh

Klasický akumulátor má na konci rychlý spád napětí. Citróny takový konec neměly.


Pokračujte prosím na další stránku.

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (8)

  1. Píšeš o akumulátorech, tak by mě zajímalo, jak bys ty citrony opakovaně nabíjel 😀 😀

    Jinak, akumulátory “značek” končících *FIRE, se dají sehnat mnohem levněji, než píšeš.
    např. UltraFire INR 18650 3.7V 1000mAh se dají sehnat do $2,50

    Ale parádní srovnání :yes

    Odpovědět
  2. Při nákupu baterií z Číny to závisí na štěstí (+ číst recenze k bateriím z daného eshopu). Naposledy co jsem nakupoval baterie z Číny jsem koupil 4ks NCR18650B za $14,59 (v Čr se dají sehnat 1ks za 259kč). Naměřil jsem u nich (při vybíjecím proudu 250mA) 3500mAh…

    Odpovědět
  3. kapacita a energie v akumulátoru jsou dvě rozdílný věci. I ten mizernej lipol měl v sobě víc energie než ty citróny, hrubý odhad je 7V*1A*1.5h=cca 10Wh, citrón 1mA*0.15V*400h=0.06Wh – pokud jsou uloženy měřené hodnoty v tabulce, není problém to vypočítat přesně, a ne takováhle demagogoie.

    Odpovědět
    • Václav Vlček 20. 2. 2017 @ 7:16

      Budu tedy počítat vaším vzorcem. Li-ion 3.4V * 0.2A * 3h = 2.04 Wh.
      Citrón průměrně 0.8V * 0.13mA * 400h = 48 Wh. Tj vás vzorec a moje přesnější data. Navíc váš vzorec nesedí s vaším výsledkem.

      Odpovědět
  4. Hrubá chyba je, jak uvádíš, “dvě baterie v jednom citronu”. Článek baterie musí mít izolovaná prostředí, jinak ty prostřední elektrody jdou v podstatě do zkratu a připravuješ se minimálně o třetinu kapacity.

    Odpovědět
    • Jak jsem psal, nyní bych dělal test úplně jinak. Každopádně jsem to bral na začátku tak, že reakce probíhá mezi plochami, a tak jsem neviděl důvod nedat více “baterií” do jednoho citrónu. Nic to ale nemění na mém závěru, že citrón je lepší než čínský akumulátor.

      Odpovědět
  5. Zdravím dámy a pánové,
    po dlouhém čtení vašich článků jsem zjistil že ty to baterie jsou pěkný šmejd a tak se Vás chci zeptat jakou náhradu doporučíte. … děkuji za odpověď Arnošt

    Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings