Nedávno jsem publikoval článek o čínském akumulátoru UltraFire s udávanou kapacitou 6800 mAh. Rezenzi tohoto akumulátoru najdete ZDE a doporučuji si ji přečíst před tímto článkem. Akumulátor dosáhl stěží kapacity 391 mAh při vybíjení proudem 200 mA. Akumulátor jsem v práci i rozebíral a diskutoval o něm s mistrem. Mistr utrousil, zda by nebyl lepší citrón, než tento akumulátor. Řekl to sice ze srandy, ale oba jsme usoudili, že bude zajímavé tento test opravdu udělat.
Do týdne jsem koupil několik citrónů a test mohl začít. Hledal jsem ještě několik článků, kde se lidé citróny a jejich energií zabývají. Našel jsem jeden, kde žena popisuje různé elektrolyty, jako například coca colu nebo ocet. V každém elektrolytu vycházely napětí mezi dvěmi materály různě. Obecně se ale dalo říct, že nejvíce záleží na materálech, které vůči sobě působí. Nejvyšší napětí z jejího článku vycházelo mezi zinkem a uhlíkem. Doporučuji si přečíst celý článek a prohlédnout obrázky s různými napětími mezi materiály.
Citróny s hřebíky?
Ne. Hřebíky jsem ihned zavrhnul. Reakce v citrónu probíhá mezi plochami. Plocha hřebíků je mizivá, a proto bylo potřeba najít něco zajímavějšího s větší plochou. S nápadem přišel mistr. Napadlo ho použít staré zinkové baterie ve kterých je jak zinek (obal) tak uhlík (střed).
Rozebral jsem takto množství baterií, ale uhlíku bylo stále málo. Navíc uhlík má malou plochu. Změnil jsem tedy materiály na zinek a měď. Měď jsem také neměl, proto jsem použil cuprexit tj desku pro plošné spoje.
Měl jsem čtyři citróny. Jeden byl testovací na kterém jsem zjistil, že oba materály musí být co nejblíže u sebe a citrón se musí pomačkat, aby pustil “elektrolyt”. Napětí mě ale nepotěšilo. Z neznámého důvodu nedosahovalo stejných hodnot jako test, který jsem četl na internetu. Jedna baterie v citrónu měla místo měďi uhlíky ze starých zinkových baterií. Jak jsem psal uhlík je kulatý, a tak má malou plochu. Proto jsem spojil tři uhlíky do jakési plochy proti zinku. Napětí bylo cca 0.9V. Nijak extra jsem neexperimentoval a začal zapojovat citrónovou baterii.
Jeden citrón tedy obsahoval dvě baterie v sérii. Jedna baterie se zkládá z obalu staré zinkové baterie a destičky cuprexitu. Napětí jedné baterie bylo v průměru 0.75 V. Chtěl jsem ale simulovat 3.7V Li-Ion akumulátor, a tak jsem sestavil celkem 3 citróny se šesti bateriemi (dvě baterie na citrón). Po cca 24 hodinách se tyto baterie teprve “aktivovaly”. Je to zajímavý jev, o kterém jsem nevěděl. Baterie z citrónu potřebuje nějaký čas, aby se reakce aktivovaly a obě elektrody dobře nasály na svůj povrch elektrolyt. Graf na další stránce ukazuje jejich “aktivaci” vzrůstajícím proudem během prvních 24 hodin.
Pokračujte prosím na další stránku.
Píšeš o akumulátorech, tak by mě zajímalo, jak bys ty citrony opakovaně nabíjel 😀 😀
Jinak, akumulátory “značek” končících *FIRE, se dají sehnat mnohem levněji, než píšeš.
např. UltraFire INR 18650 3.7V 1000mAh se dají sehnat do $2,50
Ale parádní srovnání :yes
Já kupoval na Ebay dva akumulátory UltraFire. Jinak samozřejmě citróny nabíjet nelze… nebo je to nápad na další test? 😀 Určitě by se z nich dostalo více, kdyby nevysychaly. Je jasné, že je to test o ničem, ale jako zajímavost se mi takové neobvylké testy líbí. Jako třeba zda dávat do konvice teplou nebo studenou vodu. https://www.vlkator.cz/do-konvice-teplou-nebo-studenou-vodu-aneb-co-vyjde-levneji/
Při nákupu baterií z Číny to závisí na štěstí (+ číst recenze k bateriím z daného eshopu). Naposledy co jsem nakupoval baterie z Číny jsem koupil 4ks NCR18650B za $14,59 (v Čr se dají sehnat 1ks za 259kč). Naměřil jsem u nich (při vybíjecím proudu 250mA) 3500mAh…
kapacita a energie v akumulátoru jsou dvě rozdílný věci. I ten mizernej lipol měl v sobě víc energie než ty citróny, hrubý odhad je 7V*1A*1.5h=cca 10Wh, citrón 1mA*0.15V*400h=0.06Wh – pokud jsou uloženy měřené hodnoty v tabulce, není problém to vypočítat přesně, a ne takováhle demagogoie.
Budu tedy počítat vaším vzorcem. Li-ion 3.4V * 0.2A * 3h = 2.04 Wh.
Citrón průměrně 0.8V * 0.13mA * 400h = 48 Wh. Tj vás vzorec a moje přesnější data. Navíc váš vzorec nesedí s vaším výsledkem.
Hrubá chyba je, jak uvádíš, “dvě baterie v jednom citronu”. Článek baterie musí mít izolovaná prostředí, jinak ty prostřední elektrody jdou v podstatě do zkratu a připravuješ se minimálně o třetinu kapacity.
Jak jsem psal, nyní bych dělal test úplně jinak. Každopádně jsem to bral na začátku tak, že reakce probíhá mezi plochami, a tak jsem neviděl důvod nedat více “baterií” do jednoho citrónu. Nic to ale nemění na mém závěru, že citrón je lepší než čínský akumulátor.
Zdravím dámy a pánové,
po dlouhém čtení vašich článků jsem zjistil že ty to baterie jsou pěkný šmejd a tak se Vás chci zeptat jakou náhradu doporučíte. … děkuji za odpověď Arnošt