Zpracování dat z formuláře
Nyní si vytvořte soubor zpracovani.php. Ten bude obsahovat opět základní HTML strukturu stránky. Načítání dat z minulé stránky se provádí pomocí
$promenna = $_POST["nazev_pole"];
kde “promenna” je proměnná se kterou budeme dále pracovat a “nazev_pole” je název z formuláře v “name”. POST je protokol který jsem uváděl na začátku. Může být nahrazen GET, pokud tak máme nastavený i formulář. Zápis výše jednoduše říká, že informace z “nazev_pole” je přijata přes protokol POST a uložena do $promenna.
Zde celý kód souboru zpracovani.php s doplněným výpočtem věku uživatele
<html> <head> </head> <body> <?php $jmeno = $_POST["jmeno"]; $roknar = $_POST["narozeni"]; $mesto = $_POST["mesto"]; $aktualniRok = 2015; $vekUzivatele = $aktualniRok - $roknar; echo "Ahoj $jmeno, narodil jsi se $roknar a nyní ti je $vekUzivatele. Mimochodem taky mám rád město $mesto." ?> </body> </html>
Výsledek si můžete vyzkoušet zde
Závěr
Formulář a jeho zpracování je jednoduchá věc, kterou stačí pochopit. Složitější je ale zpracovat formulář tak, aby se data ukládala do MySQL databáze a my je mohli kdykoliv vyčíst. Výpočet věku uživatele je ale dosti nepřesný, protože se nezadává přesné datum narození. Můžete si vyzkoušet změnit POST na GET jak ve formuláři tak v souboru zpracovani.php.
Bože, vždycky jsem si říkal, proč ty weby vypadají tak, jak vypadají. už se tak 10 let nepoužívá, stejně tak chybí zmíňka o labelech a obecných atributech. O validaci vstupů ani nemluvě!
Chápu, že tohle je článek pro naprosté začátečníky, ale když si tohle přečte úplný začátečník, zjistí, že to funguje a bude to tak dělat už napořád.
A s takovýma lidma je pak radost spolupracovat.