5. Guma
Ano, i o gumě je co psát. Není dobrá jen pro gumování. Je vlastně stejná jako štětec, jen nekreslí, ale gumuje. Také se u ní dá nastavit krytí, velikost a různé stopy. Díky tomu, co jsme v efektech provedli s čmáranicí v předchozím kroku teď uvidíte, jak se dá s gumou tvořit. Klikněte na gumu. Horní panel se změnil na panel gumy. Rozklikněte nastavení tahu (tak jak jsme to dělali u štětce) a vyberte nějakou zajímavější stopu/brush. Já mám třeba trávu. Teď táhněte po čmáranicí myší. Vyryli jste do vystouplé čmáranice trávu, teď si třeba dejte normální kulatý tah a jeďte po čmáranici nebo v ní klikejte a dělejte tak díry. Vypadá to jako 3D díky efektu „Vržení stínu“ a „Úkos a reliéf“
6. Brushe a Vzory
To co jsme teď dělali nevypadá nijak zajímavě, protože máme k dispozici jen základní brushe, ale ukážu vám jak taková práce s gumou a efekty vypadá se staženými brushi
Ta žlutá tráva je brush štětcem do stejné vrstvy, proto je zároveň s čmáranicí, ten tah vpravo dole je gumou s Hustotu na 100%, ten nad tím je s hustotou na 65%.
Jak získat brushe
Najít brushe je jednoduché, jsou jich miliony a každý den se vytváří nové. Brushe do photoshopu jsou ve formátu .abr. Vygooglete si třeba „brushe abr“ nebo „brushe photoshop“ a vyhodí vám to spoustu stránek kde si můžete vybrat brushe které se vám líbí. Když stáhnete brush tak na něj prostě 2x klikněte a on se sám do photoshopu nainstaluje (vyžaduje to spuštěný photoshop, pokud je vyplý tak si ho brush sám zapne). V photoshopu se vám nainstalované brushe ve stopách štětce zobrazí až při příštím zapnutí programu.
Krom brushů stahuji ještě vzory (anglicky Pattern). Stejně jako jste mohli zaškrtnout Vržený stín, můžete zaškrtnout i Překrytí vzorkem. Tam máte jako výchozí vzory šedé bubliny, nějakou duhu a pár dalších. Ale můžete si stáhnout i jiné, třeba popraskanou zeď. Vzory se nevyužívají jen v překrytí vzorkem, ale třeba i v podefektu Úkosu a reliéfu „Textura“. Já si stáhla třeba popraskanou zeď, kterou můžete vidět využitou na obrázcích níže. První je ve Stylu vrstev s využitím funkce “Překrytí vzorkem” a ta druhá je podefekt “Úkosu a reliéfu” “Textura”.
Jak získat vzory
Vzory pro photoshop mají příponu .pat a najdete je stejně jako brushe. Vygooglete si „photoshop pat“ nebo „photoshop pattern“ a na nějaké stránce jistě najdete nějaké které se vám budou líbit.
A to je pro dnešek konec, na první díl jsem tu toho dala hodně, ale abyste mohli udělat jednu jednoduchou věc, potřebujete se naučit spoustu dalších. Nyní už máte základy, příští články už budou kratší. Nebojte se v komentářích na cokoli zeptat, odepíšu vám.
Buďte první kdo napíše komentář