Svítilen je v Číně mnoho, ale ne každá dobře svítí. Mám rád mnoho světla, a proto pořád hledám malou, skladnou, ale silnou svítilnu. Pár jich mám doma a rád bych některé doporučil.
Budu testovat svítilny:
- Emos s neznámou LED
- UltraFire s LED CREE XML-T6
- SkyWolfEye s LED CREE XML-T6
- Sky Ray King s 12 x LED CREE XML-T6
Svítivost je čistě orientační jen pro porovnání svítivostí. Doba svícení je vztažena na kapacitu 2 Ah akumulátoru ve svítilně.
Emos
Svítilna značky Emos zakoupená v Česku za cca 350,-Kč. Původně s černým kouskem plastu pro vložení tří mikro-tužkových baterek. Tento plast jsem nahradil akumulátorem Li-ion 18650. Svítilna je malá a lehká se sponou na opasek. Celá je kovová a zapínací tlačítko má na její zadní straně. Délka svítilny je při všech zoomech stejná a dosahuje 13,3 cm. Disponuje třemi režimy svícení. Plný jas, nízký jas a stroboskop. Pomocí zeleného kolečka je možné měnit vzdálenost LEDky od optiky a tím světelný kužel z užit nebo roztáhnout. Svítilna má bohužel poměrně malý jas.
- Svítivost 690 lm
Doba svícení (při 1x 18650, 2 Ah)
- HIGH – 4 h
- LOW – 14,3 h
(Obrázek níže je pouze ilustrační. Svítilna vypadá úplně totožně, pouze má nápis “EMOS” místo UltraFire)
UltraFire
Zakoupená v Číně za asi 150,-Kč. I když by se mohlo zdát, že svítilna bude stejné kvality jako Čínské akumulátory UltraFire, opak je pravdou. Svítilna je celokovová se zapínáním na její zadní straně. Stejně jako Emos má možnost zoomu s rozdílem, že zde se optika vysouvá a zasouvá. Délka ve složeném stavu je 13,4 cm a ve vysunutém 15,6 cm. K této svítilně je dodávaný i plast, který omezuje pohyby akumulátoru 18650 v případě, že nechcete využívat tři mikro-tužkové baterie. Oproti Emos svítilně má tato celkem pět režimů svícení. Plný, střední a nízký jas, stroboskop a SOS signál. Svítilna mě ohromila svým jasem. Rozdíl oproti Emos svítilně je obrovský.
- Svítivost 2 355 lm
Doba svícení (při 1x 18650, 2 Ah)
- HIGH – 3,3 h
- MIDDLE – 6,6 h
- LOW – 13,3 h
SkyWolfEye
Předposlední svítilna v našem testování je také z Číny za cenu okolo 180,-Kč. Napájena je dvěmi akumulátory 18650 v sérii. Díky tomu je o délku jednoho akumulátoru delší, oproti svítilnám výše. Rozměr při složeném stavu je 20,3 cm a při plném zoomu 22,3 cm. Délka ovšem není na škodu, lépe se drží. Stejně jako dvě předchozí, má zapínání na zadní straně a je celokovová. Má pět režimů svícení, a to plný, střední, nízký jas, stroboskop a SOS signál. Má stejný styl zoomu jako UltraFire, což ji při vysunuté optice ještě prodlužuje. Svítilna má jas o něco vyšší než UltraFire.
- Svítivost 3 270 lm
Doba svícení (při 2x 18650 (v sérii), 2 Ah (celkově))
- HIGH – 2,6 h
- MIDDLE – 5,3 h
- LOW – 10 h
Sky Ray King
Poslední svítilna mi dorazila teprve před pár hodinami. Cena v Číně je okolo 500,-Kč. Jedná se o těžší a větší svítilnu s 12-ti LED CREE XML-T6. Už z logického pohledu by měla svítit 12 krát více než výše popsané SkyWolfEye a UltraFire, které mají pouze jednu CREE LED diodu. Napájena je čtyřmi akumulátory 18650 paralelně, z důvodu vyšších proudů a sčítání kapacit akumulátorů. Váhově je několikanásobně těžší a také širší. Vše ale vyvažuje krásný plný jas směrovaný do jednoho kruhu. Jako jediná svítilna v testu nemá funkci zoomu. Bohužel limit měření nedokázal změřit větší hodnotu. Svítilna má 4 režimy a to plný jas, poloviční jas, nízký jas a při přidržení tlačítka i stroboskop. Musím ještě upozornit, že tato svítilna není na dlouhodobé používání. Po delším čase je celá tak horká, že nejde udržet v ruce. Po 20-ti minutách plného svitu již skoro nejde v ruce udržet.
- Svítivost více než 15 000 lm
Doba svícení (při 4x 18650 (paralelně), 2 Ah (celkově))
- HIGH – 1,1 h
- MIDDLE – 1,6 h
- LOW – 5 h
Zde ovšem reálně budete mít 4x 18650 paralelně, kde každý akumulátor bude mít 2 Ah, proto celkově bude kapacita 8 Ah a výsledný čas bude:
- HIGH – 4,5 h
- MIDDLE – 6,6 h
- LOW – 20 h
Video-ukázky
Vytvořil jsem ještě dvě malé ukázky svítilen ve videu. Bohužel SkyWolfEye jsem u sebe aktuálně neměl, takže v prvním domácím videu není ukázána. Mohu vám zaručit, že má jas o chlup větší než UltraFire. Video je točeno při neměnném ISO, cloně a času na zrcadlovku Nikon D3200 se setovým objektivem.
Další video už je venku, dlouho po setmění. Opět neměnné parametry fotoaparátu. Nyní již všechny čtyři svítilny ve videu.
Jak se měřilo
Na závěr jen popis našeho testování. Měřili jsme na telefonu s rozlišením na jeden lux a rozsahem 1 – 10 000 lux. Poté jsme hodnoty přepočetli na lumeny. Měření probíhalo vždy na nejvíce roztažené světlo s poloměrem 0,35 cm. Každá svítilna tak byla v trochu jiné výšce, aby byl poloměr zachován stejný. Naměřené hodnoty jsou jen orientační, každopádně i tak podávají jasný obraz o svítivosti. U poslední svítilny jsme se dostali na limit měření 10 000 lux.
Pokud se vám recenze líbila a inspirovali jste se, budu rád za sdílení ;).
tyjo, takové recenze by se mi hodily na www.***********.eu //úprava adminem
Hodnoty svitivosti jsou značně nadnesené. Obyčejné XML T6 má v ideálních laboratorních podmínkách cca 600 lm. Pro získání reálných lumenů bych vydělil udávané lumeny tak číslem pět.
To je vše pěkné, ale chybí mi zde informace o tom, jak dlouho která svítilna dokáže svítit. Třeba v přepočtu na jeden článek 18650 2Ah.
Díky za návrh, ihned doplním. 😉