Každý technicky zaměřený člověk už většinou slyšel o ESD náramku. V našem jazyce také antistatický náramek. Málokdo ovšem přesně tuší, k čemu slouží a jak jej správně používat.
Co je antistatický náramek?
Jedná se o náramek, který kombinuje natahovací gumu s vodivou složkou. Některé bývají celokovové. Základem je dobré elektrické spojení s rukou člověka, který pracuje s elektronikou.
Pomocí cvočku se připojuje kroucený vodič s integrovaným odporem 1MOhm. Ten je v náramku z důvodu bezpečnosti. Pokud by se obsluha dotkla například fáze, díky odporu neprojde člověkem smrtelný proud. Přesto dokáže skrze odpor uzemnit napětí vznikající třením třeba oblečení.
Kroucený kabel je ukončen většinou banánkem, který se připojuje buď přímo k páječce nebo skrze speciální vidlici do zásuvky. Většina lepších páječek má kontakt na připojení tohoto náramku.
Použití
Vhodné je při jakékoliv práci s elektronikou obsahující procesory, jednočipy, paměti, ale i citlivější součástky. Bez uzemnění náboje těla je šance při dotyku s elektronickou deskou přenést vysoké statické napětí na obvody procesoru a tímto součástku lidově odpálit. Statická elektřina může dosahovat tisíců voltů na které většina součástek není stavěná. Například přechod MOSfet tranzistoru lze dotykem ruky otevřít (reagují na napětí v gate) ovšem stejně neopatrně i poškodit.
Správný prodejce (TME, Farnell, Mouser a další) balí citlivé součástky do antistatických sáčků. Například procesory, paměti či operační zesilovače se vždy bodaly skrze hliníkovou folii do polystyrenu. Hliník zkratoval všechny nožičky a tím ochránil celou součástku.
Správná ochrana proti statice je velice důležitá při práci s jakoukoliv elektronikou. Vždy se učilo, minimálně sáhnout si před prací na ochranný kolík v zásuvce. Všechen nadbytečný náboj pro tu chvíli územní a elektronika je mírně chráněná. Bohužel pohybem se špatným oblečením se můžete opět rychle dobít. Proto se používá při práci stálé připojení skrze antistatický náramek.
Buďte první kdo napíše komentář