Powerbanka 20 000 mAh jen za 349,- Kč jedině teď a tady!!!
Klasické reklamy a jejich klamavé slogany na neuvěřitelné kapacity powerbank. Pojďme ale úplně na začátek, abychom pochopili problematiku celého problému.
Co je vlastně powerbanka a na co je dobrá?
Pro úplné neznalce vysvětlím oč vlastně jde. Powerbanka je přenosná baterie, ze které lze dobíjet telefon, foťák, tablet či jakékoliv další zařízení, které se umí nabíjet přes USB. Je vhodná na cesty a všude tam, kde není možnost dobít si telefon v zásuvce. V dnešní době taky nepostradatelná věc k hraní pokemonů, protože baterie v telefonu nedokáže dlouho utáhnout GPS, mobilní internet a ještě náročnou hru. Její energie ale taky není nekonečná a zde se již okrajově dostávám ke kapacitě. Kapacita, neboli velikost energie, kterou jsem do ní schopen uložit při nabíjení a později použít pro nabíjení třeba telefonu, se udává v mAh (čti miliampérhodinách) nebo taky po přepočtu na větší jednotku v Ah (čti ampérhodinách). Tato energie je taky hlavním ukazatelem při výběru powerbanky.
Malý příklad. Mám telefon s baterií o kapacitě 2000 mAh. To znamená, že pokud si koupím powerbanku s kapacitou 2700 mAh jsem s ní schopen telefon jednou plně nabít. (z nuly na 100%) Někdo se možná diví, proč by nestačila powerbanka s kapacitou 2000 mAh. Důvod je v technice. V powerbance je DC/DC měnič, který mění vnitřní napětí článků powerbanky na 5V pro USB. Problém je, že účinnost takového převodu je okolo 70%. To znamená, že 30% energie jde jen do tepla a nijak jinak se nevyužije. Reálnou energií, kterou z powerbanky dostanu je 70%. (abych nebyl pro znalce nepřesný, tak záleží na kvalitě DC/DC měniče. U hodně kvalitních je účinnost až 85%.)
Beru teda co největší ne?
Jednoduše NE. Jak už je v nadpisu hned na začátku článku. Powerbanka s kapacitou 20 000 mAh není sice nereálná, ale bude určitě dost velká a těžká. Powerbanka se skládá většinou z 3,7V článků, které jsou o dost větší než klasické baterie. Například jedna taková baterie o kapacitě 3400 mAh stojí 250,- Kč nebo 2200 mAh stojí okolo 150,- Kč. Jakou kapacitu asi bude mít powerbanka za 349,- Kč?
Zde jsem udělal domácí fotku jak by vypadala powerbanka, která má 20 000 mAh s porovnáním k propisce a normální tužkové baterii. Musela by se skládat z osmi 3,7V 2500 mAh článků. Její velikost je 13 x 7 x 2 cm. Samozřejmě ještě nějaký ten centimetr si vezme elektronika a konektory. Váha takovéto powerbanky pak musí být alespoň 400g. Kdybych si měl takovou powerbanku postavit, tak jen cena baterií do ní je přes 1500,- Kč. Takže se opět ptám, jakou kapacitu asi bude mít powerbanka za 349,- Kč?
Mimochodem, baterie na fotografii níže jsou z notebooku. V akumulátoru od notebooku jsou totiž využity totožné baterie jako v powerbankách. Navíc je zde vysoká pravděpodobnost, že v notebooku výrobce využil kvalitní baterie s reálnou kapacitou.
Samozřejmě abych jen neteoretizoval dám i příklad z praxe. Koupil jsem si malou powerbanku o kapacitě 2100 mAh za 199,- Kč. K mému bohužel očekávanému překvapení měla po změření kapacity JEN 230 mAh !!!
Níže ještě obrázek vnitřku jedné powerbanky.
Pokračujte na další stránku…
Chci se zeptat, odkdy je reálná kapacita u Xiaomi 16000 powerbanky 14 000mAh, když ona zmíněná účinnost 70 – 85% by odpovídala maximálně 11 400mAh a to výrobce ještě sám na powerbance uvádí 10 400mAh jako min. reálná kapacita. To asi neznáte správný postup výpočtu nebo nezapočítáváte všechny hodnoty. Jinak je fajn, že alespoň někdo se zabývá touto problematikou klamavého značení kapacit…
Jedná se o hodnotu, která vyšla v testu powerbank. Ten test jsem ale nedělal já, pouze vycházím z hodnot, které v testech vyšly. Navíc jsem se nechtěl pouštět do úplných detailů. Jde o to, že kapacita je vůči napětí článků (3,7V) a ne vůči napětí USB (5V) pak ještě ona účinnost měniče v powerbance, účinnost měniče v telefonu apod. Myslím, že lidem stačí vědět tento základ a většinu ani nezajímá technika tak do hloubky.
Zjednodušeně test probíhal tak, že se k powerbance připojila zátěž cca 1,2A. Takto se z powerbanky dostalo 14 Ah což teoreticky odpovídá. Pokud je účinnost 85%, tak z udávaných 16 Ah máme 13,6 Ah. Takže byla při testu dokonce účinnost vyšší než 85%.
Nevím čím je to dáno, ale proč vždy odborné články píší ty co nemají žádnou odbornost?
16000 (mAh) x 3,7 (V) = 59200 Wh 59200 (Wh) / 5 (V) = 11840 mAh Takže při 5V při 100% účinnosti měniče (naprosto nereálné) nidy nevyleze ani o malinko více než 11840mAh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mistr MUHEHECH, mám dojem, že 16000 mAh x 3,7 V = 59200 mWh.
Takto je to přesně. Často výrobce uvádí kapacitu baterii a zamenuje ji za kapacitu powerbanky. Jenze kdyz ma baterie nizsi napeti, tak pri vystupu 5V je kapacita adekvátne snizena. (*3,7 / 5) Prepocet na Wh a zpet na Ah pri 5V.
z vlastní zkušenosti mohu doporučit 20000 mAh od Pineng, kterou používám víc než rok, power banka je sice rozměrná a těžká že není vhodná k nošení ve volnějších gatích, telefon s 2000 mAh nabiju snad i 7-8 většinou pohotovostně zaplý, má lcd displej s ukazatelem procent, u kterého stále nesvítí podsvícení jako u některých jiných kde jsou zbytečně supersvítivé led diody
Ok, tak kvalitu bateriových článků jsme si tu probrali, mě, jako uživatele zajímá, do kolika % nabije powerbanka telefon. Moje letitá 3500mAh od PowerMonkey mi nabije telefon 1*100% + 1*80% po té umře. Nějaká noname 12000mAh to zvládá dle nálady někde mezi 60-80% 3*. To jen pro to, že to má vypatlanou elektroniku s automatickým zapnutím i vypnutím. Na tuto vlastnost narážím docela často. Tato vlastnost vesměs znemožňuje nabít BT sluchátka nebo handsfree, ty totiž mají malou baterii a tudíž malý nabíjecí proud. Při nabíjení někde v 40% se mi dnešní nabíječky vypínají jako že je hotovo. Taktéž pohánět takovou powerbankou USB reproduktory je v podstatě nemožné, tedy pokud nevyžadujete při přehrávání 2s pauzy s lupnutím v reproduktorech. Problém je, že před koupí není možno zjistit, zad-li powerbanka umí plně nabít i BT fandsfree. Neříkám že by to mělo být hlavní téma recenze, ale nějaká zmínka by se hodila.
Dá se to snadno obejít pokud si uděláte kabel. USB zařízení se detekují jako USB2.0/USB1.2 podle toho, kterou nohu z těch dvou datových přitáhnou přes rezistor tuším na +5V (možná na zem, už si to nepamatuji). Každopádně tímhle se powerbanky zapínají. Pak jedou dokud si zařízení bere nějaký větší proud. Je asi zřejmé, jak udržet powerbanku zapnutou dokud nevytáhnu nabíjecí kabel. Vtipné je, že není moc chytré takový kabel potom zapojit do pc. Usb stack začne házet celkem zábavné errory…protože rezistor jaxi nezvládne enumeraci :3 :3
Osobně mám powerbanku, kde se sleduje proud do každého USB portu zvlášť a podle toho se zapíná powerbanka. Funguje to tak, že co několik vteřin zapne na chvíli dc/dc měnič a měří proud. Neteče nic tak jej zase na chvíli vypne. Takto se testuje zda je v usb nějaké zařízení.
Dobry den a o jakou powerbanku se jedna? Mam stejny problem. Potrebuji zabrani powerbance ve vypnuti kvuli napajeni gps lokatoru, dokud nebude zcela prazdna.
Dobrý den, jedná se o mnou recenzovanou powerbanku TOMO. Na webu je i článek, kde popisuji úpravu této powerbanky.
Li-Ion články rozhodně nejsou nejrozšířenější v powerbankách. Li-Pol jsou osazovány častěji. Z důvodu mnohem lepší tvarovatelnosti, výrazně nižší hmotnosti, vyšší hustotě (více energie ve stejném prostoru), delší životnosti, vyššímu nabíjecímu i vybíjecímu proudu.
Pokud nekupujete na tržnici nebo na expresu, slevomatech… tak vás o moc mAh neoberou. BTW. kapacita je jedním z mnoha parametrů a zmého pohledu jeden z nejnezajímavějších. Co takhle nabíjecí proud? Kolik asi tak hodin budu nabíjet 12.000mAh power banku když má na vstupu 0,7A max? Ano, více než 24hod!. Na co je mi pěkná powerbanka se super kapacitou když má na výstupu jen 1A? Když si pustím v telefonu navigaci a budu mít zapnutá data, tak telefon má okamžitou spotřebu okolo 1,6A…
12000@3.7V se při vstupu 700mAh@5V bude nabíjet déle než 24h? Zajímavý propočet.
Ok, takže prvních 20% a posledních cca 20% se nabíjí stejně rychle jako těch 60% :D. Lithiový článek se nabíjí 5V. 3,7V ho fakt nenabije, určitě ne na 4,2V nebo u nových článků na 4,35V.
Za sebe můžu doporučit si powerbanku složit z těchto dílů:
https://www.dx.com/p/zndiy-bry-diy-dc-7-5v-28v-to-5v-3a-usb-voltage-step-down-regulator-power-module-blue-397579#.WDBRxyHhWkA
https://www.avacom.cz/csb-12v-7-2ah-oloveny-akumulator-deepcycle-agm-f2
Dobíjet ji lze jakýmkoli trafem, které má 12V a 500mA.
Jedinou nevýhodou je, že vám utrhne kapsu.
No, doporučuji spíš kouknout na http://www.hezkyden.cz, mají tam vnitřek z powerbanky za nějakých 30Kč. Mám to vyzkoušené, funguje. Články jsem použila z vyřazeného notebookového accu, pochopitelně byla v háji jedna sekce, takže mám šest článků paralelně. Celé jsem to narvala do krabičky na mýdlo, kde mám navíc vytažený konektor na nabíjení akumulátorů něčím, co do toho rve trochu rozumný proud, protože nabíjet to přes USB, tak se nedočkám nikdy a step-up konvertor na 12V, protože z 12V se mi dobíjí rádio od Kenwoodů a je to i vhodné na světlo. Jo a za accu je vhodné nacpat pojistku, což v powerbankách obvykle nebývá…
Mě osobně by zajímalo proč veškeré spotřebiče, řeší nabíjení přes DC/DC měniče, to je správná věc, ale po nabití by šlo u většiny zařízení, řešit provoz bez DC/DC měniče, přímý provoz z externiho zdoje tj. batery to batery a jedná se o pár součástek ve zdoji elektroniky. A USB by to sneslo.
Chápu co chcete říct, ale logicky, to nejde. Li-ion / li-pol články mají naominální napětí 3,7V a nabíjí se 5V. Lifepo4 mají cca. 4V a také se nabíjí napětím lehce přes 5V. Olověný akumulátor má 2V články a také se nabíjí cca. 2,2V, Ni-Cd/ Ni-MH 1,2V a nabíjí se proudem okolo 1,5V. S tím se bohužel nehne. Pokoušel jsem se o powerbanku kde by měnič nezvyšoval napětí, ale snižoval (2 lithiové články v sérii) a výsledek byl horší než při zvyšovaní. Články se nerovnoměrně vybíjely a ve výsledku účinnost byla horší než při zvyšování napětí.
Mimo to, normálně dáváte baterie paralelně a sčítá se kapacita. Když jste je dal sériově kapacita se nezměnila. Pokud by se využívalo snižování napětí, muselo by být 2x více baterií pro stejnou kapacitu což je zase dost velké zvětšení powerbanky.
Toto tvrzení je nesprávně.
Dvě baterie = dvojnásobná kapacita [Wh] = C [Ah] * Un[V]. A je jedno jestli sériově nebo paralelně.
Chcete tvrdit, že pokud mám dvě baterie a každá má 1Ah, tak seriově budu mít 2Ah a 7,4V a paralelně bych měl taky 2Ah a 3,7V ?
Tak kapacita se scita samozrejme pouze pokud clanky zapojim paralelne, ale kdyz je zapojim do serie tak bych mel pres DC>DC menic na vystupu ziskat stejnou energii jako ze ze 2 clanku paralelne. Take jeste neuvazujete ze nabijeci i vybijeci cyklus baterie rozhodne nema 100% ucinnost + k tomu ztraty na DC>DC prevodu.
Tak především v jednom případě se bavíte o Wh, a ve druhým o Ah. Správně je to o Wh a to právě proto že je jedno na jaké napěťové úrovni je výstup… Když pak baterie dáte do serie a za to step-down měnič jste (pokud zanedbám účinnost měniče) na stejných Ah jako když jsou články paralelně a to tím chtěl Jan patrně říci…
no nez vy blbeckove pochopite ze powersracky jsou k hovnu to ja budu mit v mobilu a noteboku a hodinkach atomovou baterii
volove kuptesi radeji solarni panel 20watovy stim nabijete tablet mobila na max 100% za slunecneho pocasi
Podobný článek vyšel i na mém webu, kde popisuji jak vybrat spolehlivou powerbanku v Číně. Také jsem došel k názoru, že Xiaomi je pravděpodobně nejlepší volba 🙂
Autor problematice moc nerozumí. Obecně má pravdu, že za 350 korun nesežene powerbanku o kapacitě 20 000mAh. Ale. Za prvé operuje zcela nesmyslnými cenami Li-ion akumulátorů typu 18 650. Ceny jím uváděné jsou tzv. koncové pro člověka z ulice. Z Číny lze stejné články (originály, nakupuji často a dlouhodobě, je zbytečné zde operovat termínem fake výrobek a podobně) sehnat od 50 korun kus. Takže nákladová cena výrobce je ještě mnohem nižší, protože odebírá obrovské množství. Tak může být třeba 20 korun za kus. A pak je optika ceny zcela jiná. Další fakt s kterým operuje autor článku je velikost akumulátoru. Také mylná. Dnes už se častěji používají akumulátory typu Li-pol, které nejsou válcové. Mají většinou tvar obdélníku libovolné výšky, šířky. Takže powerbanka může být placatá, štíhlá a přesto mít udávanou kapacitu. bylo by dobré, aby se autor před psaním odborného textu pozeptal lidí, kteří problematice více rozumí. Mate lidi.
fajn clanek, je to presne jak pises, tyhle levny smejdy nic nevydrzi a nic nenabijou. ja muzu doporucit znacku Anker, nejsou v cechach moc znamy ale v americe je to nejprodavanejsi znacka a jsem s ni maximalne spokojenej. konkretne jsem kupoval Anker powercore 20100 tady: https://www.alfapower.cz/power-banky/anker-powercore-20100-mah-power-banka/