Hru Counter-strike zná většina lidí. Článek je určen té nezasvěcené hrstce, ale věřím, že zde něco nového najde i aktivní hráč. Counter-strike je multiplayer střílečka, která je jako jedna z mála zaměřena na týmovou spolupráci. Už dávno si vyhloubila své místo v profesionální E-sport scéně a pravidelně se pořádají prestižní a hojně sledované turnaje.
Nejprve shrnu historii. Série Counter-Strike začala postupným vypuštěním BETA verzí 2-7.1. Oficiálně začala verzí 1.1 (2001), ale stala se doopravdy známou až s příchodem verze 1.6 (2003), kdy získala vylepšenou grafiku a přibyly zbraně Galil a Famas. O rok později následovala dnes už zapomenutá verze Condition Zero, která byla zaměřená na Singleplayer, chybějící v předchozích verzích. Všechny tyto verze běžely na enginu hry Half-life, koneckonců hra Counter-strike (dále už jen CS) vznikla vlastně jen jako její datadisk.
Další verze běží už na enginu hry Half-life 2. Prvně máme verzi CS: Souce (2004). Přinesla lepší grafiku, ale jinak se vlastně v ničem moc nelišila od staré 1.6. Poslední verze CS: Global Offensive (2012) přináší asi nejvíce změn a právě o ní je tento článek.
Rank systém v kostce
CS:GO jako první ze série obsahuje rank systém. Je zde 5 módů (Deadmatch, Arms race, Demolition, Nenáročný a Kompetitivní) o kterých se rozepíšu později. Hlavní je právě Kompetitivní mód, ve kterém na základě vašich úspěchů a výher získáváte rank. Ranků je celkem 18, čím vyšší je, tím těžší je ho získat. Pro představu: nejnižší je silver I (1. rank), nejvyšší Global elite (18. rank), průměrem (nejvíce hráčů má tento rank) je Gold nova 2 (8. rank). Rank je vaše hodnost, ukazuje jak jste dobří hráči a vybírá vám to do týmu i do nepřátel lidi s rankem podobným. Cílem bylo, aby si i méně zdatní střelci zahráli s rovnocennými soupeři. Přecijen když přijde nováček do hry, kde jsou zkušení bojovníci, moc proti nim nezmůže a hra ho bavit nebude. Rank je ale zároveň i věcí prestiže, Silverům se (hloupá) komunita posmívá, ke Globálům vzhlíží. Když zakoupíte hru, nemáte rank žádný. Musíte nejprve vyhrát 10 kompetitivních zápasů a podle vašich schopností se vám přidělí rank, obvykle je to jeden z šesti Silverů nebo ze čtyř Goldů. Jak přesně funguje rank systém ještě podrobně vysvětlím v jiném článku.
Úroveň a Vyznamenání
Krom ranku jsou zde Úrovně, které se zvyšují pomocí XP bodů získávaných na konci hry. Nejvíce je jich po kompetitivní hře, jejich výše je také ovlivněna vašim výkonem ve hře a výhrou/prohrou. Na začátku týdne jich získáváte hodně a postupně jich získáváte čím dál méně, v souvislosti na tom kolik her jste hráli. Maximální úroveň je 40, když jí dosáhnete, můžete ji směnit za Medaili za zásluhy. Úroveň zmizí a musíte 40. úrovně postupně dosáhnout znova, pak si vaši medaili můžete vylepšit (její prostředek bude mít jinou barvu). Každý rok má jiný vzhled, ale postup barevných vylepšení je pořád stejný. Přikládám obrázek s vylepšeními medaile za rok 2017.
Podvodníci a Overwatch
Lze zde narazit na cheatery, kteří vlastní software umožňující např. vidět nepřátele přes zdi či automaticky střílet na nepřátele. Pokud máte podezření, že jste na takového člověka narazili, můžete ho nahlásit. Pokud dotyčný obdrží dostatečný počet nahlášení (reportů), bude jeho hra přehrána dozoru, který rozhodne zda dotyčný opravdu podvádí. Dostane overwatch ban, po kterém mu VAC (Valve Anti-Cheat) ochrana zkontroluje změny v souborech hry. Pokud něco nalezne, dostane permanentní (nezrušitelný a věčný) ban z oficiálních serverů CS:GO. Tuším že po potvrzení 10. dozorčím už podezřelý dostane OW ban, po obdržení VAC banu se vám přidělí odměna v podobě xp, kterou si můžete aktivovat nahoře v menu a přičte se vám na konci některé budoucí hry jako bonusové xp. Overwatch (dozor) je tvořen zkušenými hráči, kteří dosáhli ranku alespoň Gold 1, mají určitý počet vyhraných zápasů a uhraných hodin. Po splnění těchto podmínek dostanete možnost Overwatche automaticky.
Vyplatí se nám OW?
Ze zkušenosti mohu říct, že nevyplatí. Dozoru jsou většinou posílány záznamy příliš dobrých hráčů, kteří ale nepodvádí. Strávíte tak 10 minut hleděním na zápas a hledání důvodu, proč byl člověk nahlášen. Některé Hacky/Cheaty lze zapínat a vypínat pouhým stisknutím tlačítka, proto je dobré shlédnout celý zápas. Jsou zde také posíláni problémoví hráči, které nahlásili za kažení hry (např. zabíjení spoluhráčů, odhazování bomby na místa odkud nejde vzít atd.). Na konci záznamu se zobrazí tabulka, kde označíte hráčovy přestupky. Pokud podváděl a většina ostatních dozorců označí stejnou možnost, je vinen a po obdržení banu dostanete již zmiňované xp. Znělo by to hezky, ale realita? Cca před půl rokem jsem 3 týdny pravidelně “zasedala v dozoru”, během toho jsem několikrát narazila na jasné cheatery (spin bot snad ani nejde zaměnit, asi 3x aim bot, několikrát wh kde hráč pořád mířil přes zdi na nepřátele). XP odměnu jsem dodnes dostala pouze 1x, to znamená, že byl zabanován jen jeden z nich. Já nenahlašuji když si nejsem 100% jistá, pochybuji že by většina dozorců označila dané hráče jako nevinné. Bohužel existují nezjistitelné hacky, které VAC nenajde.
Buďte první kdo napíše komentář