Čínské nabíječe E-cigaret vraždí vaše akumulátory6 min čtení

Nabíječ akumulátorů do elektronických cigaret typu 510

Pokud máte elektronickou cigaretu, určitě řešíte nabíjení jejich akumulátorů. Teď si říkáte “Pro mne je to zbytečný článek, já nakupuji v českém obchodě”. Jasně český obchod, ale s čínským zbožím.

Příběh na tento článek začíná u problémů s častým lámáním USB kabelu, který do nabíječe vede. Rozhodl jsem se vyrobit vlastní nabíječ, který by akumulátory dobře nabíjel a uměl nabíjet rovnou dva najednou. Potřeboval jsem konektory, na které se akumulátory šroubují. Rozebral jsem tedy několik českých i čínských (ebay) nabíječů, abych z nich konektory získal. Překvapilo mne, kolik elektroniky některé nabíječe obsahovaly.

4.2V 420mA

Když koupíte nabíječ, chcete aby dával 4.2V a proud omezoval na 420mA. Proto si koupíte ten, na kterém jsou tyto informace uvedeny a doufáte, že opravdu produkuje to co má napsáno. Pravda je bohužel mnohdy jinde.

Měl jsem zde dva čistě čínské (ebay) a dva čistě z českého obchodu. Pak ještě jeden z českého obchodu, ale “značkový” joyetech nabíječ.  Všechny obsahovaly LED diodu pro indikaci nabíjení/nabito a nalepený štítek input 5V, output 4.2V 420mA.

Značkový joyetech

Tento nabíječ jsem otevřel jako první. Nečekal jsem podvod, a proto mne nijak nepřekvapilo, že obsahuje několik obvodů a hromadu součástek. Naprosto kvalitně udělaný tištěný spoj s reálným výstupem 4.2V a 420mA. K tomuto nabíječi není co napsat. Je to opravdu nabíječ tak jak má být.

Dva z Číny

Zde už jsem i očekával nějaký menší podvod. Otevřel jsem jeden z nich a byl jsem poměrně mile překvapen. Obsahoval sice jeden jediný čip, ale ten umí omezovat výstupní proud na 420mA a řídit nabíjení maximálně do 4.2V. Dále umí indikovat dvěma barvami stav nabíjení. Opět není co dodat. Jedná se opravdu o nabíječ.

Když už jsem viděl jak Čína nabíječe vyrábí, čekal jsem u dalšího stejné “střeva”. Po otevření jsem málem omdlel, protože počet součástek se těžko počítal i s dvěma amputovanýma rukama. Tohle přirovnání jsem lehce přehnal, ale obsahoval opravdu velmi málo. Obsahoval jen pět odporů, jeden tranzistor a LED diody. Po krátkém zkoumání jsem přišel na princip fungování. Základem je, že červená LED dioda svítí stále a slaběji. Tranzistor díky odporům “sleduje” napětí a jakmile vystoupá na cca 4.2V, tak rozsvítí zelenou LED čímž zobrazuje, že je nabitá a je čas ji odpojit. A zde je opravdu nejlepší chvíle ji z nabíječe odpojit. Nabíječ i přes popisku na zadní straně output: 4.2V 420mA, napětí a proud vůbec neřeší. Místo toho, aby akumulátor napájel daným napětím 4.2V, pouští na něj natvrdo 5V s neomezeným proudem. (proud omezují pouze maximální možnosti adaptéru, ke kterému takový nabíječ připojíte)  Takovýto nabíječ vůbec nic nenabíjí, nehlídá a nekontroluje. Pouze zobrazuje , zda už je akumulátor nabit nebo se ještě nabíjí.


Dva z Česka

Teď by mě docela zajímalo, co očekáváte od českého prodejce elektronických cigaret a nabíječů. Bohužel budete asi lehce zklamaní.

První nabíječ měl stejné zapojení, jako první nabíječ z Číny. Čip, který umí řídit, sledovat, chránit a indikovat nabíjení.

Nečekal jsem, že druhý nabíječ, bude úplně stejný, jako druhý nabíječ z Číny. …. Více asi není co dodat. Názor, že ty k****  v Česku prodávají stejné svinstvo jako Čína si udělejte svůj. Respektive, že ty k****  kupují v Číně za pár korun a prodávají to zde o 882% dráže, při kvalitě “Čína” je neuvěřitelné. A koupit si v Česku nabíječ, který je jen svítící LED dioda a vrah akumulátorů (taky drahých)  za takovou cenu…. no nenaštvali by jste se?

Co z toho plyne?

Uvažuji jak to nejlépe shrnout…. Jednoduše je jedno ve kterém státě začínajícím na “Č” koupíte nabíječe na elektronické cigarety. Můžete koupit dobré i špatné. Jedinou útěchou je, že většina akumulátorů pro cigarety je vybavena ochrannými obvody, které v jistém rozsahu jsou schopny ochránit akumulátor i na tom nejhorším nabíječi. Zaručeně se bude zkracovat životnost a kapacita akumulátoru, který na špatném nabíječi budete nabíjet. Elektronika zaručuje, že nezačne hořet a že se nebude přebíjet vyšším napětím. Neomezuje ale proud. To v důsledku znamená, že nabíječ ani akumulátor, proud neomezuje a akumulátor se nabíjí většími proudy než by měl. (= kratší životnost a rychlý úpadek kapacity)

Teď má mnoho z váš určitě otázku, jak tedy poznám dobrý nabíječ. Osobně by mě odpověď taky zajímala. Problém je, že jak dobré, tak špatné nabíječe mají stejný obal a popis. (nebudou tam přece psát vstup = výstup a po nabíjení akumulátor vyhoďte) Díky tomu není šance poznat, zda máte lepší nebo horší nabíječ.

Podle mne jsou jen tři možnosti.

  1. Otevřít nabíječ (většinou dva šroubky a pár paciček) a zjistit co obsahují. Podle fotek výše dokážete alespoň přibližně poznat zda jej vyhodit nebo používat.
  2. Kupovat ověřené, značkové nabíječe. Například joyetech, který jsem měl k dispozici. Dále ale vůbec netuším, zda i některé značkové nejsou stejné nebo horší než ty špatné Čínské. (ocením, pokud nějaký máte a budete jej rozebírat, hodit do komentářů odkaz na fotku vnitřku nabíječe a jeho značku. Pomůžete ostatním kupovat opravdu ověřený produkt.).
  3. Vyrobit si jako já vlastní nabíječku u které víte, že je bezpečná, chytrá a neničí akumulátory. Viz export z Eaglu.

Doufám, že teď všichni začnou nabíječe rozebírat a pochopili, že je mnoho “šmejdů”, které jen podporují ničení akumulátorů a tím další a větší prodej nových.

Pokud se vám článek líbil dejte like a sdílejte ;). Pomůžete ostatním.

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (14)

  1. Já používám nabíječku od joyetech. Momentálně mám 2. Nedalo mě to a po rozdělání mají obě střeva jako u tebe na obrázku 1.

    Odpovědět
    • Václav Vlček 27. 3. 2017 @ 9:41

      Jo to byla přesně ta značka. Díky za komentář, hned doplním do článku. Při psaní jsem ji neměl u sebe, proto v článku název značky chyběl. Ještě jednou díky 😉

      Odpovědět
  2. No, ono je tohle zařízení určené pro specialní druh akumulátorů el. cigaret(typ EGO). Ty mají elektroniku, která hlídá přebíjení, podvybití i max. proud. Takže to s tou “nabíječkou” bude fungovat celkem bezpečně, pro článek i pro okolí. Průšvih může nastat, pokud se sejde tato “kvalitní nabíječka” a podobně kvalitně vybavený akumulátor…
    Tím samozřejmě nechci schvalovat “ojebávání”(výrazivo našeho premiera) jak nabíječek, tak zákazníků.
    Kdo to s vapingem myslí vážně, tak ten si na podobný věci už dává pozor. A ve většině případů používá gripy na články 18650, který se nabíjí v rozhodně kvalitnějších nabíječích…

    Odpovědět
    • Václav Vlček 27. 3. 2017 @ 11:51

      Elektronika v těchto akumulátorech umí hlídat maximální a minimální napětí. Neumí ale zaručeně regulovat proud. 1. Není tam žádný prvek, který by to uměl a za 2. Se nemá kde odchladit teplo. Akumulátor tu mám rozebraný. Takže v důsledku se u špatného nabíječe proud nijak nereguluje a hlavně u lidí, kteří to připojí třeba na 2A a silnější adaptér.

      Odpovědět
  3. S El. cigaretami přehled nemám, ale kvalitní články 18650 by měly zvládat bez problému větší nabíjecí proud. Články 18650 používám ve světlech. Já je nabíjím běžně nabíjecím proudem 1A. Podle mě by se mohl k nabíjení použít větší proud než 420mA. Momentálně používám na nabíjení 18650 dražší nabíječku, která mi dokáže změřit i kapacitu baterie (cena nabíječky asi $20). Je dost velká drzost, ojebávat nabíječku li-ion baterií, když nabíjecí obvod stojí asi $0,2 (kupoval jsem jich nedávno několik za tuto cenu v číně).

    Odpovědět
    • Václav Vlček 27. 3. 2017 @ 12:13

      Elektronické cigarety, které znám já nepoužívají 18650. Mají svou menší velikost akumulátoru. A pokud jej s kapacitou cca 900 mAh připojím ke svému 2.5A adaptéru, který bez problémů dá i více, tak to nebude moc dobré. Ještě když si představím nabíjení co druhý den nebo každý den večer.

      Odpovědět
  4. Nechápu že elektronická cigareta je tak “blbá” když neumí regulovat proud jako to umí kdejaký telefon

    Odpovědět
    • Václav Vlček 27. 3. 2017 @ 16:49

      V případech kdy se používá pro něco nabíječ, tak se počítá, že opravdu používáte k tomu určený nabíječ a akumulátor má jen základní ochrany. U telefonu dnes již nepoužíváte jeden určený nabíječ, ale kteroukoliv nabíječku. Proto je to u telefonu integrovano. Nebo jednodušeji. Telefon používá k nabíjení standart USB a u něj nikdy nevíte, zda vám USB dá 0.25A nebo 2A, proto to musíte omezit v telefonu. Akumulátor elektronické cigarety nepoužívá nějaký standart, ale vlastní typ konektoru s jasně danými parametry, jako je nutnost použít k tomu určený nabíječ. To že použijete neoriginální nabíječ není chyba výrobce. On jistě udává, že máte používat originál nebo kvalitní náhrady, jelikož ví, že je potřeba omezovat proud a napětí externě.

      Odpovědět
  5. Samozřejmě, s tím se nedá nesouhlasit…..
    Výborné a levné nabíječky se dají sestavit z modulů s TP4056
    třeba tady
    https://www.dx.com/p/tp4056-diy-1a-micro-usb-li-ion-battery-charging-board-charger-module-blue-373990#.WNoPnWekK9I
    na modulu se dá jednoduchou změnou rezistoru nastavit nabíjecí proud….
    Mám ze čtyř udělaný nabíječ pro 4x 18650 a přepínatený proud cca 200 – 500 – 750mA a 1A

    Odpovědět
    • Václav Vlček 28. 3. 2017 @ 9:45

      TP4056 je použit v mém nabíječi na elektronické cigarety. Ale musím říct, že to není nějaký extra super obvod. Má mizerný datasheet, ve kterém mnoho informací chybí. A občas se chová i jinak než popisují v datasheetu. Když jsme dal dva na jednu desku, tak se navzájem rozkmitaly a byly s tím jen problémy. Ty jsem prozatím eliminoval, tak že aktuálně vše funguje.

      Odpovědět
  6. Nejlevnější obyč Čína nabíječ objednaný přímo z Číny….

    https://imageshack.cz/image/uGq

    Odpovědět
  7. Ještě malá poznámka,
    ten titulek je dost zavádějící (styl Blesk, AHA, Super apod.). Vypadá to, že všechny nabíječe vyrobený v PRC jsou špatný.
    Mohl bys dát příklad tohohle typu nabíječky, která nepochází z Číny?

    Odpovědět
  8. Nabíječka VapeGear

    Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings