BOINC – světový superpočítač tvořený domácími počítači4 min čtení


Pravděpodobně jste o službě BOINC nikdy neslyšeli. Jedná se o spojení domácích počítačů v jeden superpočítač, který počítá vše od vesmíru, klimatu země, až po bakterie a molekuly. Pokud máte chuť, počítač a internet můžete i vy pomoct vědcům při výzkumech. Pomůžete tak rychlejšímu pokroku.

O co přesně jde v BOINC?

Služba BOINC je využívána pro projekty u kterých zakladatel nemá peníze na pronájem či stavbu svého superpočítače, ale potřebuje na nějaký vývoj spočítat složité vzorce.

Typy projektů

SETI@home

Je zde například velmi známý projekt SETI@HOME, který zpracovává nahrávky z vesmíru a hledá signály od “mimozemšťanů”. Jelikož se jedná o obrovské množství signálů, zachycených za cca 40 let. Denně se přidává okolo 15 miliónů nahrávek signálů z vesmíru. Je to projekt nadšenců vesmíru, a tak je jasné, že superpočítač by nezaplatili. Je zde ale služba BOINC, která rozešle tuto práci na milióny

zapojených počítačů a stejně jako superpočítač tuto práci zpracuje.

Je nespočet projektů do kterých se můžete přidat. Je to jen na vás.

Jak to funguje? – jak pomoct

Nejlepší je asi zajít na stránky českého týmu BOINC (ano pořádají se výpočetní soutěže mezi státy i uživateli), kde jsou všechny podrobné informace. www.czechnationalteam.cz První věcí je si stáhnout program BOINC, který pak všechno řídí a zpracovává. Ten lze stáhnout ZDE.

Výpočty se provádí zejména na procesoru. Pokud máte ale novější a hlavně podporovanou grafickou kartu (skoro všechny Nvidie a pár ATI) můžete provádět výpočty i na ni. Grafická karta je na výpočty o hodně rychlejší než procesor. Proto se používají v superpočítačích pouze grafické jádra.

Po otevření BOINC manažeru doporučuji přepnout do pokročilé verze programu. Ta vypadá takto: (samozřejmě bez těchto dvou projektů)

Ukázka programu BOINC

Přidání projektu Pokud jste si na webu českého týmu vybrali projekty pro které dáte kapku svého výkonu počítače, pak klikněte na Nástroje>přidat projekt.

V otevřeném okně najděte název projektu, který jste si vybrali a dejte “další”. V dalším okně se buďto registrujete do projektu nebo přihlásíte pokud už jste se někdy registrovali.

Projekt se pak sám zaregistruje a začnou se vám stahovat soubory pro výpočty. Po stažení začne program ihned počítat.

Základní nastavení mi ovšem přijde špatné a neefektivní pro uživatele. Když děláte na pc něco náročnějšího nebo chcete hrát hru, tak BOINC celkem nestíhá ubírat svůj výkon a žere vám i to co potřebujete vy. Proto se koukneme na nastavení a nastavíme vše tak, aby vás program neomezoval.

 

Nastavení BOINC

Najedeme do Nastavení>výpočetní předvolby. Na první záložce doporučuji nastavit to co vidíte na obrázku vedle. Použít nejvýše 100% of CPUs znamená, že program využije obě (či více) jader procesoru. 85%of CPU time je jednoduše 85% celkového výkonu procesoru. 15% budete mít vždy k okamžitému použití a pokud budete potřebovat více, BOINC si sám výkon ubere. Další nastavení které je zaškrknuté je vypnutí BOINC pokud je notebook na baterii a zastavení pokud je využití procesoru nad 75%.

Posledním nastavením je doba zásoby pro výpočet. Osobně mám nastaveno 5 dní. Pak už jen přepínání mezi projekty (aby se dostala řada na každý váš projekt) mám nastaveno na 120 minut.

 

Projekty máme přidané a nastavení optimalizované. Nyní už jen sledovat jak pokračují výpočty.

Výpočty BOINC

Poslední věcí, kterou bych rád citoval jako screen z webu českého národního týmu jsou mýty ohledně BOINC, které odrazují hodně uživatelů, i když nejsou pravdivé.

boincczech

Závěrem bych chtěl dodat, že se projektům SETI a Einstain věnuji už déle, i když s přestávkami. Nyní jsem zakoupil novou grafickou kartu, která výpočty podporuje, a tak na ni nově počítám.

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings