Celý život pracuji jen na Windows a androidu. Neexistuje pro mě jiná varianta než tyto dva operační systémy. Co se tedy stane, když ochutnám technologii Apple? Pokud Vás zajímá čistý názor takového člověka, mne, čtěte prosím dál. Popíšu zde celou mou cestu i problémy, které “Windowsák” musel řešit. A že některé byly až na infarkt.
Dodám, že koho nezajímá můj příběh může skočit na druhou stránku, kde popisuji rozdíly Windows/Android a Apple.
Kdo jsem, co dělám, na co používám počítač a telefon?
Myslím, že je správné na začátek vysvětlit co na počítačích dělám, k čemu je využívám a jak s nimi žiji. Již od Windows 95 jsem uživatelem počítačů. Na tomto systému jsem začínal své učení. Hrál jsem hry, zjišťoval, co jsou registry, jak to celé funguje, Samozřejmě jsem pokračoval skrze Win 98, přeskočil jsem nějak Win 2000 i XP a skočil až na Windows Vista. Během celých let jsem už poměrně chápal, jak to funguje. Během střední školy už jsem plně využíval Android systém a učil se programovat nejrůznější programovací jazyky, weby a skripty. Také jsem se dostal a dodnes pracuji s programováním procesorů v elektronice. Na střední škole jsme se také naučili, jak přesně funguje procesor, aritmeticko-logická jednotka a kompletní přesuny bitů z paměti, přes registry až do sčítaček.
Windows i android byly vždy stěžejní systémy pro celou mou práci. Když jsem se začal věnovat vysílačkám opět bylo jejich programování podmíněno systémem Windows a mnohdy ještě DOS systémem.
Aktuálně používám počítač zejména na správu a tvorbu webových stránek, programování procesorů, úpravy fotek a střihu videa. Občas si dám nějakou tu hru.
Stejně tak využívám telefon, nějaké hry, e-maily, videa.
Když ani výkon nestačí…
Není to ani dva roky co jsem si stavěl nový počítač. Primárně na střih videa a až následně na vše ostatní. Jako uživatel Windows jsem věděl, co bude potřeba. Hodně silný procesor, dost logických jader, velkou paměť RAM, a hlavně v dnešní době nezbytné SSD na Windows.
Výkon dodával 12 jádrový AMD procesor doplněný o 32 GB RAM paměti. Grafická karta jen 2 GB 950, zbyla z minulého PC a nové na trhu v té době nebyly. (Případně za poplatek 80 tisíc 😀 )
Tato krásná a drahá sestava mi sloužila skoro dva roky. Člověk je zvyklý na modré smrti, záseky, problémy. Je to prostě Windows, hromada ovladačů a jednoduše směs všeho co má “nějak” fungovat. Stejně mi ovšem dělal problém střih 4K videa. Úpravy fotek taky nešly nějak plynule. Davinci resolve si vzal 29 GB paměti RAM a stejně se sekal případně render trval celé desítky minut. Největší problém bylo ovšem sekání při přehrávání. S tím prostě nejde čistě a pohodlně stříhat video.
Je třeba dodat, že s obtížemi jsem stříhal videa již roky i na starším počítači, než jsem jej nahradil novým.
Telefon jsem také neměl nejlevnější. Kolem 8 tisíc už byl slušný Xiaomi telefon, který ovšem jako každý android bylo potřeba co dva roky vyhodit a koupit nový. Některé odešly na baterku, jiné prostě umřely. Mírně pomalý systém, občas záseky a nějaké pády aplikace člověk neregistruje. Telefon funguje rychle a bez potíží. Alespoň tak to člověk vnímá.
IPhone a Apple
Začal jsem tak nějak vnímat, co dokáže Apple, jak asi funguje a co zvládá. Jakožto regulérně odmítač všeho, co je Apple jsem byl samozřejmě proti tomuto systému a všem produktům. IPhone si kupují lidé jen z důvodu, aby ukázali, že jsou lepší než okolí. Takto jsem vždy vnímal každého, kdo hned všechny kolem musel informovat, že má apple a samozřejmě přijel velmi drahým autem. Namyšlení lidé.
Zůstával jsem tak stále víc zarytý, že je to značka dětí bohatých rodičů a o nic víc tu nejde. Přesto jsem v poslední době slýchal o vymoženostech, které údajně Apple zařízení umí. Něco jako AirTag co jde najít všude na centimetr přesně, údajně super sluchátka, co se umí samy přepojit z telefonu na počítač. Kopírování ze zařízení na druhé jako ze sci-fi filmu pohybem ruky. Jednoduše výmysly, které v dnešních technologiích nejsou reálně. V době, kdy Windows neumí tisíce věcí a skoro si občas říkám, že pracuji na počítači z Apolla 13.
Bohužel mírné problémy s Windows a androidem za celé ty roky už mi mírně lezly na nervy. Že za 27 let vývoje Windows co s ním pracuji nebyli schopni vyřešit, aby vše fungovalo. Že stále je hromada nekompatibilních věcí. Že se Bluetooth sluchátka za pět tisíc stále odpojují od telefonu za osm. Jsem technik, programátor, elektronik. Krvácelo mi srdce, že to někdo neumí za obří peníze napsat dobře.
A tak i ten největší odmítač Apple zařízení, začal uvažovat nad vyzkoušením.
IPhone 11 Pro Max
Přesně tento model jsem si vybral jako ideální v poměru ceny, výkonu a funkcí na vyzkoušení co ten Apple teda umí. Protože měl stejnou velikost jako můj android telefon, tři čočky fotoaparátů i zaoblené hrany. Přechod byl tak velmi jednoduchý z pohledu držáků, držení a používání. Větší strach jsem měl z IOS, který je úplně jiný než android.
Je třeba říct, že jsem (jako opravdu mnoho přátel a známých) myslel, že IOS je uzavřený systém. Že neexistuje Google, nejde využívat jiné mapy než Apple, že aplikací na systému funguje maximálně 1/10 toho co bych potřeboval. Jednoduše pohled člověka, co má zkušenost s android zařízením. Apple vypadá a mluví se o něm jako uzavřeném systému. To zní jako nutnost využívat jen Apple aplikace, prohlížeč, mapy, vše a nic jiného neexistuje.
Byl jsem velmi překvapen, že jde na IPhone instalovat třeba mapy.cz, google navigaci, a desítky dalších aplikací co jsem tam nečekal. Ve výsledku jsem v Apple store našel všechny potřebné aplikace kromě jediné. Což mi velmi usnadnilo přechod na nový systém.
Telefon jako takový je neskutečně rychlý. Když jsem tvrdil, že Xiaomi s androidem byl rychlý, tak toto je jiná liga. Opravdu může být vše rychlejší a plynulejší, než bych kdy čekal. Vzít do ruky android telefon, tak brečím jak “rychlý” je.
Samozřejmě to mělo porodní bolesti. Apple má úplně jiný styl ovládaní aplikací. Zejména žádná aplikace v sobě nemá nastavení, vše se dělá v nastavení telefonu. Vše je ovšem o zvyku a rozhodně je to v mnoha ohledech lepší než android.
Pokračujte prosím na další stránku…
- Jak a jaký vybrat notebook – kompletní průvodce nákupem nového notebooku
Buďte první kdo napíše komentář